Brněnští hokejoví fanoušci mají místo dodnes spojené se zlatou érou zdejšího hokeje. Hráči Rudé hvězdy Brno a později ZKL Brno tam pravidelně drtili své největší konkurenty. V padesátých a šedesátých letech minulého století na zimním stadionu za Lužánkami slavili rekordních jedenáct titulů mistrů československé hokejové ligy. Na místě dnes už zbouraného hokejového stánku má za několik let vzniknout multifunkční sportoviště, kde vyrostou třeba následovníci olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Souboj mezi Kometou a Vítkovicemi přinesl množství zajímavých momentů.
Recept Komety na postup: hlavní slabinu proměnila ve zbraň a našla jiskru

Nejnověji brněnští radní schválili investiční záměr na výstavbu areálu a začali hledat jeho projektanta. O projektu už Brněnský deník Rovnost informoval dřív. Rekreační sportovci, školy, sportovní oddíly nebo firmy tam zamíří celoročně. V létě si zahrají třeba malou kopanou nebo okusí další míčové sporty. „V zimních měsících areál nabídne kromě moderního kluziště i rychlobruslařský ovál v délce 333,3 metru splňující požadavky Mezinárodní bruslařské unie pro pořádání juniorských závodů a hokejové hřiště o rozměrech šedesát na třicet metrů,“ uvedl brněnský radní pro sport Jaroslav Suchý.

Dvě etapy

Vybudování sportoviště rozdělí představitelé města do dvou etap. „V první vznikne jedna plocha pro hokej v zimě a malou kopanou v létě a další pro veřejné bruslení v zimních měsících a míčové hry v letních. Ve druhé fázi pak ovál pro rychlobruslení v zimě a kolečkové brusle nebo atletiku v létě,“ nastínil investiční ředitel městské firmy Starez-Sport, která se bude o areál starat, Tomáš Fiala.

Rychlobruslaři získají za Lužánkami na poměry České republiky zcela unikátní možnosti přípravy. Ovál s ledovým povrchem totiž v zemi pořád chybí. Brněnští bruslaři na dlouhých nožích proto musí za tréninkem na ledu jezdit hlavně na rychlobruslařskou dráhu v téměř pět set kilometrů vzdáleném Inzellu v Německu. „Jinak trénujeme hodně na suchu, jezdíme na inline bruslích, na kole. Speciální techniku na dlouhých nožích učíme začínající bruslaře v halách s ledovým povrchem,“ sdělila trenérka rychlobruslení z SKP Kometa Brno Věra Břínková.

Vizualizace chystaného multifunkčního sportoviště za Lužánkami v Brně a jeho využití v zimním období.
Kometa tam brala tituly, teď za Lužánkami vyroste nové sportoviště. Podívejte se

Doplnila, že zájem o bruslení je v Brně velký. „Spousta lidí by chtěla chodit bruslit, ale nemá kam, protože chybí prostory. Pokud za Lužánkami ovál vznikne, bude se rozhodně jednat o velký přínos,“ okomentovala Břínková.

Projekt sportoviště s celoročním využitím se líbí třeba Brňanovi Vlastimilu Riegerovi. „Lužánky a lokalita okolo je příjemná na trávení volného času, tento záměr ji zase trochu posune. Akorát jsem skeptický k plánovanému rozpočtu a jeho dodržení," sdělil muž.

Parametry sportovišť už představitelé města řešili s lidmi ze svazu rychlobruslení a ledního hokeje. „Projekt ale ještě plánujeme konzultovat se všemi zástupci sportovních odvětví,“ ujistil Fiala.

Multifunkční sportoviště za Lužánkami

Má vzniknout na místě někdejšího zimního stadionu.

Nabídne prostory pro malou kopanou, míčové hry, atletiku, inline bruslení, rychlobruslení, hokej nebo veřejné bruslení.

Počítá se s celoročním provozem.

Vyroste tam rychlobruslařský ovál v délce 333 metrů, hřiště o rozměrech 60 na 30 metrů pro hokej a malou kopanou a plocha pro veřejné bruslení a míčové hry.

Poslouží rekreačním sportovcům, školám, sportovním oddílům i firmám.

Začít stavět se může příští rok, podle postupu povolovacího procesu a zajištění peněz.

Aktuálně brněnští radní schválili investiční záměr na výstavbu a hledají projektanta.

Investiční náklady odhadují na 170 milionů korun.

Sportoviště může začít vznikat už v příštím roce, pokud bude bez potíží postupovat povolovací proces a zástupci města zajistí peníze na jeho výstavbu. „Pro přesnější stanovení postupu stavebních prací je potřeba počkat na vypracování projektové dokumentace,“ poznamenal Suchý.

Potřebnou dokumentaci zpracuje vybraný projektant v následujících dvanácti měsících. Tyto práce si podle odhadů představitelů města vyžádají pět a půl milionu korun.

Investiční náklady na vybudování multifunkčního sportoviště pak odhadují na 170 milionů. Financování projektu bude podle Suchého záležet na sestavení městského rozpočtu pro příští rok. Z úrovně města plánují požádat o dotaci Národní sportovní agenturu, jejím zástupcům záměru teprve představí. „O tomto projekt s námi nikdo z představitelů města dosud nejednal,“ řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Na místě bývalého zimního stadionu je v současnosti prostor pro kluziště a hřiště na malou kopanou. „Podmínky tam ale nejsou ideální. Sportoviště je nezastřešené, často vystavené silnému větru. Sluneční svit pak způsobuje roztávání ledu a zkracování zimní sezony. V létě se hřiště a budova s šatnami neúměrně zahřívá,“ popsal Suchý.

Dvě auta se ve středu čelně srazila u Němčiček na Brněnsku.
Čelní srážka u Němčiček: mladý řidič zůstal v autě zaklíněný

Připravovaný projekt počítá s vylepšením zázemí pro sportovce. „Jeho součástí bude rekonstrukce a částečné rozšíření současné provozní budovy,“ zmínil Fiala. I stávající areál má ve správě Starez-Sport.