„Kolik je přihlášených zájemců, zatím nevíme. Obálky s návrhy otevřeme až 16. dubna, kdy soutěž končí,“ řekl k průběhu starosta Oldřich Štarha.

Co se týče kulturního domu, jde zejména o vytvoření malého sálu. „Současný problém kulturáku není ve velikosti. Většinu akcí, až na plesy, pokryje stávající parket,“ popsal situaci dramaturg kuřimského Společenského centra Jiří Brabec. „Chybí nám ale druhý, komornější sál pro asi stovku lidí. Představoval bych si ho jako malé kino odpovídající velikosti desetitisícového města,“ doplnil. Podle jeho slov je totiž budoucnost menších biografů v digitální distribuci.

V současnosti vesnice a menší města trpí distribučním systémem, kdy se filmy do malých kin dostávají se značným zpožděním. „Rekonstrukce je nutná. Budova byla postavena na přelomu padesátých a šedesátých let, čili je vysoce bariérová. I to se musí změnit.“ Dalším důvodem je předpokládaný nárůst obyvatel Kuřimi v příštích několika letech.

Kulturní dům byl otevřen v září 1962 jako zařízení odborové organizace TOS Kuřim vyrábějící obráběcí stroje. Začátkem devadesátých let došlo k postupnému omezování a následnému ukončení kulturní činnosti. Později už továrna prostory pouze pronajímala. Malý sál zanikl a kino zastaralo tak, že už jej nebylo možné používat.

Soutěž tak počítá s obřadní síní, restaurací, barem, zkušebnami pro hudební skupiny i místností pro kuřimskou kabelovou televizi.

S halou je situace trochu jiná, půjde totiž o novostavbu. „Druholigová házená se v posledních letech hraje v nafukovací hale. Není to nejhorší, ovšem nevýhodou je, že musíme přebíhat ze šaten, které jsou v sousední budově,“ uvedl předseda SK Kuřim Milan Vlk nepříjemnost citelnou zejména v zimě.

Než město koupilo „nafukovačku“, museli si místní házenkáři pronajímat halu v nedalekém Tišnově, případně si se soupeřem prohodit pořádání zápasu. Dokud ještě nehráli druhou ligu, mohli podle pravidel soutěže hrát na nekrytém hřišti. Dnes už to možné není.

V nafukovací hale nejsou vhodné podmínky pro basketbal ani pro volejbal, což zejména jsou hlasy pro novou budovu. Ta má stát v severní části města vedle dnešního sportovního areálu.

Cenu staveb zatím nechce starosta ani odhadovat. „Dokud nejsou vybrané projekty, je předčasné o tom mluvit,“ řekl. „Samozřejmě se budeme snažit, aby to vyšlo co nejlevněji, pošleme žádosti o různé granty.“ Halu i kulturní centrum by najatá firma podle něj mohla začít stavět asi dva roky. „Třeba to ke sportu přitáhne nové děti,“ slibuje si od projektu Milan Vlk.