Ubytované ukrajinské uprchlíky zastrašoval a pokusil se je nezákonně vystěhovat. Taková slova míří po nedávné návštěvě farního domu pravoslavné církve v Brně na kněze Rafaela Moravského od věřícího Michala Dvořáčka. V budově pobývají Ukrajinci prchající před válkou. Podle duchovního jde o absolutní snůšku lží, obvinění odmítá.

Kněz měl podle Dvořáčka porušit domovní svobodu a v jednom z bytů neoprávněně žádat, aby rodina prostory okamžitě opustila. „Byl i natolik drzý, že za chvílí přišel s republikovou policií, pomocí níž se chtěl pokusit nebohé a zcela vystrašené obyvatele bytů vyhodit na ulici. Mezi nimi jsou lidé staršího věku, nemocní a také sirotci,“ poznamenal Dvořáček.

Pondělní dramatický spor o pravoslavný kostel svatého Václava v Brně dokumentoval přímo na místě fotoreportér Brněnského deníku Rovnost. Podívejte se, jak celou událost zachytil.
Zabarikádovaný kněz odemkl, brněnský chrám odmítá předat. Připomeňte si událost

Moravský přiznal, že v domě i jednom z bytů byl. Přes společný vchod se dostal s pomocí klíče. „Zaťukal jsem na byt, na který mám od 1. března nájemní smlouvu. Představil jsem se a rodina mě pustila dál. Snažil jsem se jí vysvětlit, že byli uvedeni v omyl a zneužiti pro boj v naší církvi,“ uvedl kněz.

Událost duchovní ohlásil republikovým policistům. Jejich mluvčí David Chaloupka potvrdil, že jeho kolegové případ řešili přímo na místě. „Byli jsme přivolaní do domu v ulici Úvoz, kde jsme museli řešit spor v bytě,“ sdělil bez dalších detailů.

Kněz obvinění odmítá

Incident je pokračováním dlouhodobého sporu v brněnské pravoslavné církvi. Biskup Izaiáš předloni odvolal z funkce duchovního správce otce Jozefa Fejsaka z pravoslavného chrámu svatého Václava. Ten se loni v reakci na převzetí správy zamkl v kostele. Moravský je Fejsakovým nástupcem, Dvořáček byl za předchůdce tajemníkem farní rady.

Nemocnice Milosrdných bratří.
Jistota pro nemocnici, ale jen na měsíc: milosrdní prodloužili Brnu pronájem

Tvrdí, že Ukrajincům kněz sdělil, že pro ně najde jiné ubytování mimo Brno a mají se připravit k okamžitému převozu na jiné místo, protože tam má bydlet on s rodinou. „Pod záminkou jakési nájemní smlouvy se snažil podvést trpící rodiny, aby dosáhl svého sobeckého cíle. Jeho jednání je nelidské, nekřesťanské, barbarské,“ prohlásil Dvořáček.

Kněz odmítl, že by chtěl rodinu okamžitě přestěhovat. „Ujistil jsem je, že až se mi pro ně podaří najít nové bydlení, teprve pak se mohou odstěhovat. Nevyhrožoval jsem jim, snažil jsem se jim pomoct a uklidnit je. V očích měli strach,“ podotkl.