Obilí má za sebou špatný rok. Na jaře trpělo kvůli každodenním dešťům, kdy voda nestačila vsakovat do půdy a rostliny se dusily kvůli nedostatku kyslíku. Část budoucí úrody zlikvidovaly i povodně. Nyní se zemědělci bojí krupobití. Na některých místech jižní Moravy nemohou sklízet, protože kvůli dešti nevjedou na pole.
Pouhých dvacet z patnácti set hektarů zatím sklidili ve společnosti Ledeko Letovice na Blanensku. „Na konci minulého týdne jsme na pole nemohli. A teď znova prší,“ komentoval včera situaci zástupce podniku Kamil Vystavěl. Podle něj je letos úroda o něco později. „Vloni touto dobou jsme už měli ozimý ječmen i řepku pod střechou,“ řekl Vystavěl.
Objem úrody včera Vystavěl dopředu odhadovat nechtěl. „Každý sedlák o tom mluví až v okamžiku, kdy sklidí. Kvalita obilí bude letos asi horší, ale to také uvidíme později,“ dodal Vystavěl. Stejně tak nechtěl tipovat, kam se pohne cena obilí. „Zemědělci ji neurčují. Záleží na obchodnících a spekulantech,“ uvedl Vystavěl.
Na Blanensku žně teprve začínají. „Například ozimou pšenici zemědělci sklidili z dvaceti hektarů. Celková výměra polí s pšenicí přitom činí více než osm tisíc hektarů,“ sdělila ředitelka blanenské agrární komory Marcela Pokorná. Jarní pšenice se podle ní nesklízí vůbec, protože zatím nedozrála. Stejně jsou na tom zemědělci i s ovsem. Z žita je pod střechou třicet z více než čtyř set hektarů.
Deště i vedra škodí
Odhady výnosů zatím Pokorná nechtěla komentovat s odůvodněním, že je na to brzy. Kvalita úrody ale podle jejího odhadu nebude o mnoho horší než v předchozích letech.
O ceně obilí po sklizni zatím Pokorná nechtěla spekulovat. „Podle odhadu Agrární komory České republiky by mohla být vyšší než loni. Zbyly totiž menší zásoby, počasí se podepsalo i na úrodě v okolních státech,“ konstatovala Pokorná. Dodala, že cena obilí v České republice se podle ní odvíjí od cen na světových trzích.
Nejdále zatím letos žně pokročily v jižních oblastech kraje, tedy na Znojemsku a Břeclavsku. I tam však zemědělce v těchto dnech trápí deště. „Družstvo pěstuje obilí na pěti stech hektarech. Jsme zhruba v polovině sklizně, přičemž v jiných letech touto dobou býváme hotovi,“ řekl předseda zemědělského družstva Bulhary na Břeclavsku Antonín Osička. Počasí podle něj v současnosti neumožňuje v pracích pokračovat. „Když naprší přes sto milimetrů, zapadá nám v poli technika,“ dodal Osička.
Na celém území Jihomoravského kraje se letos obiloviny pěstují na více než 165 tisících hektarech. „Ke včerejšímu dni zemědělci sklidili patnáct procent úrody,“ řekl ředitel jihomoravské agrární komory Jaromír Musil. Lépe to vypadá s řepkou. Na polích zatím zůstává polovina úrody z 33,5 tisíce hektarů.
Podle Musila extrémní výkyvy počasí úrodu obilí kazí. „Na jaře bylo pod vodou, nedávno přišly vysoké teploty. Záleží na tom, v jakém stádiu růstu obilí momentálně je. V nevhodné době škodí deště i vedra,“ uvedl Musil. V současnosti se obává dalších dešťových srážek.
Také on předpokládá, že letos bude kvalita obilí o něco horší než vloni. „Definitivně uvidíme až po sklizni,“ dodal Musil. Už dnes je ale podle něj jisté, že jarní povodně na jižní Moravě poškodily více než jedno procento polí. „Toto obilí zemědělci sklízet nebudou. Prostě ho zaorají,“ uzavřel Musil.
LUDMILA ČECHOVÁ