Hřiště má po úpravách splňovat požadavky pro nejvyšší fotbalové soutěže a mezinárodní zápasy. „Než vyroste nový stadion na výstavišti a pokud chceme, aby se v Brně mohla nadále hrát nejvyšší fotbalová liga, musíme investovat do stadionu v Srbské, aby splňoval veškeré požadavky,“ uvedl radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.

Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně.
Lužánkám odzvonilo. Legendy Zbrojovky Kroupa, Hron či Jarůšek výstaviště berou

Na Srbské se počítá s novým povrchem z přírodní trávy. Umělý travní koberec pak bude využitelný pro výběhové zóny i tréninkové plochy, jež nahradí současné prostory tvořené kamenivem a zeminou. Hřiště zároveň dostane nové systémy pro závlahu a vyhřívání, pracovníci vymění odvodňovací žlaby a osadí nové fotbalové branky i betonové obrubníky.

Při rekonstrukci dále přibudou akumulační nádrže, které zpracují veškerou dešťovou vodu a využijí ji k závlaze přírodního trávníku. Cena zakázky zahrnuje také údržbu hrací plochy na dva roky od konce úprav.

Možný odsud kvůli baráži

S úpravami stadionu radní Aberl počítá příští rok od 1. dubna do 31. srpna. Termín by se však mohl posunout na stejné období roku 2025, jestliže by fotbalisté Zbrojovky v aktuální sezoně hráli baráž o postup do první ligy. Ta se koná až na přelomu května a června. „Kdyby Zbrojovka v této sezóně postoupila do baráže o první ligu, museli bychom vzhledem k časové náročnosti soutěže modernizaci Srbské přesunout na další rok," poznamenal radní.

Hřiště má po rekonstrukci splňovat nové požadavky určené Fotbalovou asociací České republiky a Ligovou fotbalovou asociací. Pokud by areál nesplňoval požadavky, nemohl by hostit utkání nejvyšší fotbalové soutěže ani mezinárodní zápasy. O úpravách zázemí stadionu budou radní teprve jednat.

V minulém týdnu představitelé města oznámili nové místo pro nový fotbalový stadion. Za nejvhodnější místo pro výstavbu označili současný velodrom u výstaviště. Cyklistický klub, který v místě aktuálně trénuje, čeká v budoucnu stěhování. Obnova legendárního stadionu za Lužánkami se ukázala podle vedení města jako nereálná.