Odvolej, nebo na brněnskou radnici tvoje dílo nedáme. Takovému dilematu čelil v minulých dnech výtvarník Jiří David poté, co brněnský Deník Rovnost upozornil, že jeho práce nazvaná Druhé srdce v sobě skrývá mimo jiné tvar vagíny. To pobouřilo lidoveckého náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského. David proto „rozšířil“ interpretaci svého díla. Poslal na radnici dopis, podle kterého oblouky uprostřed srdce můžou symbolizovat také svatozář kolem Krista či Panny Marie.

„Vnitřní mandlový tvar na výšku v samotném Srdci, metaforicky, mimo jiné, evokuje tak zvanou Mandorlu. Tedy svatozář mandlového tvaru kolem postav zpravidla znázorněnou u Krista nebo Marie,“ vysvětluje David další rovinu svého díla.

Přitom ještě před několika dny měl pro tvar srdce jiné vysvětlení. „Toto srdce je niternější než to, které svítilo nad Pražským hradem. Vyjadřuje vztah i srdcem a ženským lůnem. Proto je uprostřed něco jako vagína,“ řekl před týdnem Rovnosti David.

Rychnovský je se změnou interpretace spokojený. „Domnívám se, že autor dostatečně jasně vyjádřil svůj názor na své dílo v rámci projektu Sochy v ulicích. Diskusi na toto téma můžeme ukončit a projekt uskutečnit,“ prohlásil Rychnovský.

Právě on byl největším odpůrcem toho, aby srdce na věži svítilo. „David je nešťastný z reakcí, které jeho plány vyvolaly. Čekám od něj dopis. Pokud v něm bude, že je tomu opravdu tak, nebudu na radě prosazovat změny.

Jinak bych pro srdce musel navrhnout jiné místo. Úplně ideální by byl palác Jalta,“ prohlásil ještě včera ráno Rychnovský. Prostředníkem mezi umělcem a náměstkem se stal ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek. Ten také připravil znění textu.

„Změnil jsem některé věci,“ uvedl David. Odstranil například pasáž, podle které dílo špatně interpretovala redaktorka Rovnosti. Koryčánek je s výsledkem přesto spokojený. „Jsem nadšený, že se situace tímto řeší a my můžeme konečně ve středu instalovat Davidovo srdce na věž staré radnice,“ řekl Koryčánek. Brněnský primátor Roman Onderka by srdce na radnici nechal i bez dopisu. „Zásadně odmítám cenzuru umění. Brno bylo vždycky městem tolerantním. Doufám, že zůstane i nadále,“ prohlásil Onderka.

A také David dodal, že v srdci uvidí každý, co bude chtít. „Někdo to klidně dál může chápat jako srdce s vaginou,“ uzavřel diskuzi David. Jeho práce je jedním z pětadvaceti děl, která představí Dům umění na akci Sochy v ulicích.

Přečtěte si komentář Pavla Macků: Odvolejte vaginu

Pražský umělec Jiří David o svém Druhém srdci říká: Když tam někdo vidí vaginu, je to taky OK

Umělec Jiří David se ve svém vyjádření pro magistrát vyhýbá slovům se sexuálním podtextem. A zdůrazňuje i křesťanské poselství svého díla.

Proč jste napsal oficiální vyjádření k vašemu dílu Druhé srdce?
Chtěl jsem uvést na pravou míru, co jsem chtěl svým dílem říci. Interpretace díla může být různá. Čtení má několik vrstev. A pokud v tom někdo vidí vaginu, tak je to OK. Může to být chápané také jako mandorla. Tedy záře, která je zobrazovaná nad Pannou Marií. Nebo tam někdo může vidět oko. Jde jen o to, aby to nebylo zneužité jednostranně. Bráním se tomu, aby má práce byla interpretována jednostranně.

Vyjádření, které jste napsal, jste sepsal celé sám?
Dorazil mi koncept. Z něj jsem některé pasáže vyškrtnul a sám jsem napsal, co si myslím. Za vším, co tam je napsané, si stojím. Nechtěl jsem se ale podepsat pod jakékoli napadnutí novinářů. Nebudu přece nikoho perzekvovat na základě jedné interpretace jednoho rozhovoru. Nevím, jaké bude stanovisko města na takové vyjádření.

Co obsahovalo původní prohlášení?
Nebudu to specifikovat. Vyjádření, které dorazilo z radnice, už neexistuje. Nebudu se k němu tedy vyjadřovat a ani ho komentovat.

Je srdce podle vás sexuálně laděné?
Někdo to klidně může chápat jako srdce s vaginou. To nepopírám. Bylo použito v Máchových erotických denících. Ale je to další vrstva výkladu. Tímto srdcem totiž procházela Máchova milenka. Ta symbolizovala i Pannu Marii. Takže symbolů, které z Druhého srdce může divák vyčíst, je mnoho.

Jste rád, že se kolem vašeho díla strhla taková pozornost?
V žádném případě. To, že tento problém řeší radní, mě vůbec netěší.

Myslíte si, že srdce nakonec na radnici nebude?
Uvidíme. Na instalaci ani vernisáži bohužel ale nebudu. Mrzí mě to, ale jsem v zahraničí.

Kulturní náměstek primátora Daniel Rychnovský říká: Pro mě je důležité jeho oficiální vyjádření

Když se náměstek primátora pro kulturu Daniel Rychnovský (KDU–ČSL) minulý týden dozvěděl, že Jiří David prohlásil, že uprostřed srdce může pozorovatel vidět „něco jako vaginu“, nechtěl tomu věřit. „Byl jsem ujištěn, že nic takového tam není,“ řekl tehdy, když zavolal pořadatelům. Teď je potěšený z toho, že David své výroky zmírnil. „Diskuze na toto téma může být ukončena a připravovaný projekt uskutečněn,“ říká.

Jiří David před týdnem popsal své dílo jako sexuálně laděné. Podle něj tam může divák vidět i „něco jako vaginu“. Tento výrok se po jeho oficiálním vyjádření podle vás maže?
To je problém toho, aby si autor vyříkal s novináři, co do médií řekl. Pro mě je důležité jeho oficiální vyjádření.

Nechtěl jste po autorovi, aby se od takového výroku distancoval?
Samozřejmě že ne. Nikdy jsem s tím člověkem nemluvil. Nikdy jsem žádný dopis neformuloval. Mám na to svědky. Pouze jsem komunikoval s ředitelem Domu umění. A ten je garantem výstavy. Proto mi musí garantovat vyjádření autora.

Poslal jste předepsaný dopis do Domu umění?
Nemám k tomu co říct. Vy potřebujete mít senzaci, já potřebuji pravdu.

Tu pravdu jste tedy neposlal nejdříve vy?
Pan David je snad svéprávný. Nepotřebuje snad, aby mu někdo něco chystal. Dostali jsme vyjádření autora, který se distancuje od některých mediálních výroků. Když takový dopis dorazil, tak teď můžeme dál pokračovat ve výstavě, která je naplánovaná.

V tom vyjádření ale není distancování od mediálních výroků.
Ale je. Dokonce tam píše, že ho to uráží.

Žádal jste po autorovi vyjádření, aby se od svých výroků distancoval?
Nevím, co ode mě chcete. Dostal jsem od autora jeho vyjádření. To jsem poskytl médiím. V tomto vyjádření je napsáno, že se distancuje od sexuálních konotací. Tím pádem to pro mě končí.