Z elektroodpadu, který ještě ve středu mohou zájemci přinést na Moravské náměstí, staví výtvarník Martin Havelka sochu Šrotonátora. „Tuto postavu sestrojenou z elektroodpadu jsme vymysleli, aby lidem vysvětlila, jak dopadne svět v roce 2209, když nebudeme recyklovat odpad,“ vysvětlila manažerka neziskové společnosti Asekol Hana Ansorgová. Tato společnost se spolu firmou Ekolamp zabývá zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení a zářivek.

Každý Brňan, který přinese na Moravské náměstí elektroodpad dostane sazenici, protože heslo kampaně je Vyměň odpad za zeleň a kyslík. „Touto akcí chceme Brňanům připomenout, že použité baterie, zářivky či mobilní telefony nepatří do koše. V každé městské části je minimálně jeden sběrný dvůr, kam mohou lidé odpad vozit,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander. Dodal, že jen v Jihomoravském kraji se zpětný odběr zvýšil asi o patnáct procent.

Recyklace nezajistí jen čisté životní prostředí, ale ušetří také mnoho peněz. „Jen nevyužívaných mobilních telefonů je v Česku asi osm milionů. Z nich by se recyklací získalo třeba 300 kilogramů zlata a 2700 kilogramů stříbra,“ uvedla Ansorgová.