Podle srovnání stouply ceny nájmů v Brně a okolí o čtyři procenta na 258 korun za metr čtvereční pronajímané plochy. V tomto se centrum jihu Moravy nevymyká celorepublikovému standardu. Nájmy rostou všude.

Výjimkou se však Brno stalo ve vývoji ceny starších bytů. V jako jediném větším městě České republiky v něm totiž mezičtvrtletně povyskočila, a to o tři procenta na 95 215 korun za metr čtvereční. Kdekoli jinde zhruba o dvě procenta poklesla.

„Brno je specifické tím, že výstavba je velmi pomalá. Hlad, respektive poptávka po bydlení roste i přes extrémní růst cen bytů. Na rozdíl od Prahy a dalších lokalit je však v Brně v podstatě stagnující nabídka. Developeři mají malé možnosti geograficky i prostorově. Ve městě se staví spíše kancelářské prostory nebo užitné budovy. Starší byty jsou proto mnohdy to jediné, co na trhu zbývá. Příčinou je tedy omezená nabídka,“ vysvětlil ekonom Petr Pelc.

Nedostupné bydlení je v Brně tématem již dlouhé roky. Průměrné měsíční nájemné v červnu letošního roku činilo bezmála patnáct tisíc korun. Před sedmi lety to bylo přes jedenáct tisíc. To je nárůst šestatřicet procent. „Problém dostupnosti bydlení vyžaduje systémová řešení a nelze jej zvládnout za jedno volební období. Momentálně je schváleno šest lokalit pro výstavbu šestnácti set družstevních bytů. Další téměř čtyři tisíce slíbili vystavět investoři. Máme rovněž v plánu k tomuto účelu odblokovat některé městské nemovitosti,“ nastínila primátorka Markéta Vaňková.

K plynulejší a rychlejší výstavbě by měl pomoci nový územní plán. Ten zastupitelé schvalovali v červnu, nakonec jej ale vrátili k přepracování s tím, že vycházel vstříc developerům na úkor obyvatel. Další práce na něm podle odhadů zabere i několik let.