Desítky aut denně parkují přímo u tribuny, která se nachází ve velmi špatném stavu. „Já teda nejsem odborník, ale laickým okem bych si troufl tvrdit, že to spadne na ta auta, nikoliv na druhou stranu, kde má být několik desítek metrů od tribuny sportoviště pro děti," napsal Fišer na facebooku.

Narážel na fakt, že představitelé Brna avizovali, že kvůli havarijnímu stavu železobetonových konstrukcí stadionu právě stavba tréninkového centra mládeže, které uspělo v roce 2020 v participativním rozpočtu Dáme na vás, nezačne. „Důvody jsou především bezpečnostní. Je třeba také vzít v úvahu, že by taková investice nebyla hospodárná,“ uvedl nedávno náměstek primátorky René Černý. Za tréninkovým centrem stojí bývalý fotbalista Petr Švancara.

O špatném stavu západní tribuny ví podle Fišera vedení města minimálně od roku 2015. „Minimálně do září 2021 stadion normálně fungoval jako sportoviště, na kterém denně sportovaly desítky lidí, převážně dětí. Sám jsem se o něj ve volném čase staral jako dobrovolník, chodil tam odemykat a uklízet. Nikdy tam nebyl žádný problém, problematická tribuna je dostatečně daleko od sportoviště," řekl Deníku Fišer.

Mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek na dotaz Deníku, jestli je v plánu uzavření nebo omezení provozu parkoviště v blízkosti problémové tribuny, odpověděl, že se v současné době touto otázkou zabývají. „Hledáme varianty, jak danou situaci bezpečnosti řešit. Bližší info budeme znát v krátké době," uvedl Poňuchálek.

Zamezení vstupu

Vzhledem k velkému množství závažných poruch zástupci městské společnosti Starez-Sport navrhli, že by bylo vhodné provést nové, dokonalejší uzavření bez jakéhokoliv přístupu nepovolaných lidí. „Zamezení přístupu do stadionu bylo zajištěno svařením hlavní brány," nastínila nejnovější kroky mluvčí městské společnosti Michaela Dittrichová. Starez-Sport je správcem areálu.

O demolici stadionu představitelé města, které je vlastníkem stavby, ještě nerozhodli. „Rozhodnutí o směřování celé lokality a případné budoucnosti stadionu nepadlo. O koncepčním využití celé rozvojové lokality Ponava včetně fotbalového stadionu povede diskuzi vedení města Brna ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna," zmínil Poňuchálek.

V současné době magistrát připravuje schválení takzvaného soutěžního dialogu na obnovu území Ponava, který byl měl nalézt odpověď na budoucí rozvoj tohoto brownfieldu. Cílem je nalézt vhodné řešení, jak bude území vypadat a co nabídne lidem.

Bývalý fotbalista Petr Švancara chce stadion za Lužánkami zachránit. Pro ČTK uvedl, že nevylučuje ani žalobu na město.

Potřeba bourat celý stadion podle Fišera v tuto chvíli není. „Sám jsem celou věc konzultoval se statikem, který nám dělal posudek na rozlučku Petra Švancary v roce 2015. Byl se minulý týden podívat přímo na místě a i on konstatoval, že Švancarův projekt je uskutečnitelný. Doporučuje pouze odříznout časomíru, která je blízko zamýšleného vchodu (Brána borců) a mohla by být problematická," podotkl Fišer.

Vhodné by bylo podle statika i zabezpečit prostor před hlavní tribunou. „Tedy tam, kde parkují ta auta a nejspíš pro jistotu sundat tribunu hostů," doplnil Fišer.

Brněnský radní pro sport Tomáš Aberl už dříve Deníku řekl, že od stavby nového stadionu ve městě neustoupili, o lokalitě však zatím jasno nemají.

Stadion Za Lužánkami drží divácký rekord české nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu roku 1996 tam přišlo na zápas Boby Brno s pražskou Slavií přes čtyřiačtyřicet tisíc diváků.

Stadion za Lužánkami

  • otevření: 1953
  • 1. zápas: 5.11. 1953
  • umělé osvětlení: 5.11. 1970
  • rekord české ligy: 2.10.1996 (Boby Brno - Slavia Praha)
  • poslední ligový zápas: 30.9. 2001