Mladí fotbalisté zlepšující své dovednosti na dvou hřištích uvnitř bývalého fotbalového stadionu za Lužánkami. Jednou za rok větší festival jako třeba Pop Messe. To vše pod správou městské firmy Starez-Sport, která od března dostane areál na starosti.
Stánek za Lužánkami získá nový život i díky vítěznému projektu Petra Švancary ve čtvrtém ročníku participativního rozpočtu.
„Výrazně se zlepší tamní infrastruktura. Z peněz z participativního rozpočtu zaplatí projekt závlahového systému a vytvoření travnaté plochy. Pro jeho udržitelnost bude nejspíš potřeba dalšího vybavení, to se ale dá doplnit postupně v letošním a příštím roce,“ nastínil městský radní Marek Fišer.
Doplnil, že zásadním problémem pro sport byl dosud nedostatek vody. „Trávu jsme udržovali při životě jen pomocí deště. V takových podmínkách je velmi těžké ji využít pro atraktivnější sportovní události,“ zmínil Fišer.
Představitelé Starez-Sportu převezmou správu stánku od spolku Věříme Zbrojovce, počítají s revitalizací hřiště. „Nabídneme ho klubům k tréninkům. Záměrem je vybudovat uvnitř stadionu dvě tréninkové plochy i s nezbytným mobilním zázemím,“ řekl investiční ředitel Starez-Sportu Tomáš Fiala.
V havarijním stavu
Pracovníci Starez-Sportu se na převzetí stadionu, který se v budoucnu stane pobočkou Tréninkového centra mládeže, připravuji už nyní. „Nejpozději v únoru budeme znát harmonogram prací, ceníky i kostru plánovaných akcí na stadionu pro rok 2021," sdělil Fišer.
Ředitel Fiala přiznal, že provoz hřišť bude kvůli aktuálnímu stavu stadionu velmi složitý. „Je tam havarijní stav budov, chybí zázemí pro sportovce, musí se vybudovat zavlažovací systém přírodní trávy," vysvětlil.
Podle Fišera je reálné, že tam tréninkové centrum mládeže začne fungovat v roce 2022. „Projekty participativního rozpočtu mají až dva roky na přípravu a rok na realizaci. Věřím ale, že ve spolupráci s navrhovatelem Petrem Švancarou a Starez-Sportem věci zvládneme rychleji. Ostatně už při rozlučce jsme to se Švancarou zvládli prakticky bez peněz a za pár měsíců," prohlásil.
Kromě využití pro mladé sportovce poslouží plocha také pro kulturní akce. Už v roce 2020 tam měli hudební fanoušci zamířit na festival Pop Messe. „Zkušenosti ukázaly, že pořadatelé mají o toto místo zájem a že Lužánky takový potenciál rozhodně mají," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Další rozvoj lokality brzdí majetkoprávní spory s podnikatelem Liborem Procházkou, kterými se zabývá soud. „Brání rychlejšímu a systematičtějšímu rozvoji celé lokality Ponava a souvisejícího území, kde je prostor pro sportovní a rekreační využití, ale i pro bytovou a administrativní výstavbu. S budoucím rozvojem bude totiž potřeba řešit individuální i hromadnou dopravu, parkování a technickou infrastrukturu," přiblížila Vaňková.
Švancarům projekt s názvem Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým uspěl v posledním ročníku participativního rozpočtu, když od Brňanů získal 3 408 hlasů a umístil se tak na druhém místě. Poputují na něj tři miliony korun z městské kasy. Kromě fotbalistů počítá záměr s využitím hřišť také pro hráče florbalu, amerického fotbalu, lakrosu či frisbee.
Léta chátrající stadion se Švancarovi podařilo oživit už v roce 2015. Na jeho rozlučku s profesionální fotbalovou kariérou tehdy zavítalo pětatřicet tisíc fanoušků.