Popojíždění nebo čekání v kolonách. Se zdržením musí nyní počítat řidiči jedoucí po frekventované silnici I/53. Kvůli rekonstrukci úseku mezi Lechovicemi a Znojmem míří po objízdných trasách, ve čtvrtek navíc na cestě přibyly dva semafory.

Kyvadlově usměrňují dopravu u Branišovic na Brněnsku. „Důvodem je rekonstrukce silnice u hřbitova, která se napojuje na hlavní silnici. Jsou v ní velké díry a při vjezdu na ni hrozilo i utržení nápravy auta. Silničáři frézují povrch,“ přiblížil starosta Branišovic Marek Sovka. Semafory zmízí do týdne.

Omezení kvůli první etapě prací mezi Znojmem a Lechovicemi potrvá až do konce roku. Státní silničáři rozšiřují vozovku za dyjskou křižovatkou. „Ve směru ze Znojma na Brno je vyznačená náhradní trasa přes Hevlín a Hrušovany nad Jevišovkou. V opačném směru od Brna do Znojma, musí řidiči sjet z hlavního tahu v Miroslavi nejpozději v Oleksovicích a pokračovat přes Suchohrdly,“ upozornila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

close Na frekventovaných silnicích čeká řidiče v kraji několik omezení. info Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková zoom_in Na frekventovaných silnicích čeká řidiče v kraji několik omezení.

Stavbaři dále přestaví křižovatku, která na silnici I/53 napojuje obce Bantice a Hodonice, na okružní. Ostatní úrovňové křižovatky se silnicemi nižších tříd zruší, což má výrazně zvýšit bezpečnost i plynulost provozu. Přestavba zbývající téměř jednadvacetikilometrové části silnice I/53 mezi Lechovicemi a Pohořelicemi je ve vysokém stupni přípravy, se zahájením státní silničáři počítají hned v příštím roce.

Poblíž nádraží v brněnských Maloměřicích vznikají další a další části půlkilometrové estakády. Nedaleko u Tomkova náměstí staví mostní provizorium, kam se kvůli bourání sousední konstrukce přesune doprava. „V jeho kolejišti už budujeme podpěrnou skruž nosné konstrukce," informovala Trubelíková.

Základy pravé části silnice zapuštěné do země, takzvané galerie, ve směru od Pisárek už jsou vidět v Žabovřeské ulici v Brně. Pokračují tam práce na druhé etapě části velkého městského okruhu. Řidiči tímto úsekem projíždějí v systému 1+1. Dokončení stavby je v plánu v září 2024.

Trpělivost musí mít řidiči také na frekventované křižovatce u Lužic na Hodonínsku. Stavbaři tam opravují povrch silnice na I/55 u odbočky na Josefov. Lidé se rekonstruovanému úseku mohou vyhnout jízdou po objízdných trasách. „Když jedu od Hodonína nebo od Břeclavi, raději sjedu z hlavní silnice dříve. Ostatní to asi mají podobně. Přes Lužice nyní jezdí více aut," sdělil například Jakub Hemza.

Jedna objízdná varianta vede přes Dolní Bojanovice, Josefov a Prušánky, další přes Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Lužice. Omezení potrvá do 17. dubna.

Po zimní přestávce obnovili státní silničáři práce na druhé etapě stavby mimoúrovňové křižovatky na dálnici D46 u Drysic na Vyškovsku. „Dálnice ve směru z Olomouce na Brno je uzavřená a provoz povedeme v režimu 1+1 v protějším jízdním pásu, tedy na pravé již dokončené polovině ve směru na Olomouc,“ sdělila Trubelíková. Práce skončí na podzim.

Stavba obchvatu obce zbrzdí provoz u Čebína na Brněnsku. Jedná se o největší investici krajské správy a údržby silnic v letošním roce. „Vznikne nová okružní křižovatka a čtyři mosty, přičemž ve dvou případech to bude přes Čebínský a Sentický potok. Součástí budou i dvě protihlukové stěny,“ nastínil nedávno ředitel krajské správy a údržby silnic Roman Hanák. Stavba má skončit na konci příštího roku.

Dopravní komplikace přinese i vznik okružní křižovatky U Tří Kohoutů v Ivančicích na Brněnsku. Práce mají začít v červnu. „Má za cíl zvýšit plynulost dopravy a bezpečnost účastníků silničního provozu na kritickém křížení komunikací II/152 a II/394. Křižovatka by měla být po celou dobu výstavby s omezením průjezdná,“ uvedl místostarosta Jaroslav Sojka.