Velký problém v souvislosti s přesunem je parkování. Prodejci totiž musejí denně vyložit těžké krabice s ovocem a zeleninou, jenže v parku zastavit nemohou.,,Asi budu muset nosit bedny několik set metrů daleko. Pokud se mi vůbec podaří zaparkovat," uvedl Jiří Vacek. Dodal, že stánkaři sice mohou zastavit v parkovacích domech, ale s dodávkou se tam nevejdou.

Na Zelném trhu mají prodejci kromě místa na parkování i dobré zázemí. „Můžeme používat sklad a po ruce máme i toalety. Na náměstí nic podobného není," Petr Skoták, prodávající ředkvičky.

Nedostatek míst na náměstí vyřešili brněnští zastupitelé losováním. Stánkařovi Ladislavu Duškovi to vadí. ,,O místo mohou přijít i lidé, co tu působí už třicet let," řekl. Naopak Skoták s tím problém nemá. ,,Díky notáři je to transparentní a spravedlivé," uvedl.

Kvůli opravám Zelného trhu se stánkaři musejí se svými stoly přesunout do parku na Moravském náměstí. Zeleninu a ovoce tam budou prodávat od 17. března do 15. listopadu. Na Zelném trhu mezitím dělníci udělají novou dlažbu, zasadí stromy a přidají lavičky. Rekonstrukce bude stát šedesát milionů korun, musí se stihnout do letošních vánočních trhů. Kvůli nedostatku míst na Moravském náměstí notář 6. března vylosuje prodejce, kteří tam mohou své stánky přesunout.

Podle Vacka bylo losování pro zastupitele jedinou možností. ,,Každoročně na trhu probíhají zákulisní boje, jak velký stánek kdo má. Lidé pak chodí zbytečně křičet na magistrát," uvedl.

Větší problém je podle něho zúžení prodávaného sortimentu. ,,Žádost může podat jeden člověk na jeden dvoumetrový stůl. Na něj se však vejde jen pár beden. Všichni tedy budou prodávat hlavně sezonní zboží," vysvětlil Vacek.

Menší výběr a jiné místo mohou připravit zelináře o zákazníky. ,,Zelný trh má dlouholetou tradici a hlavně starší lidé jsou tam zvyklí nakupovat. Přesunem určitě o část z nich přijdeme," bojí se Dušek.

Důchodkyně Ludmila Knotková chodí na trh nakupovat už mnoho let. „Náměstí bude trochu z ruky. Chtěla bych, aby trh zůstal tady," uvedla.

Někteří lidé se však víc než o přesun bojí o trh.,,Opravy naruší atmosféru místa. Tak pěkné staré dlaždice jako tam už v mnoha městech nejsou," uvedla žena prodávající koření, která si nepřála uvést jméno.

LENKA ONDRYSKOVÁ