Lidé se u maleb zastavovali a hledali na nich podpisy svých dětí a vnoučat. „Moc se mi to líbí a doufám, že to nikdo neposprejuje,“ uvedl například jeden z místních obyvatel Karel Kučera.

Nové malby ocenila také Hana Otradovcová, která podchodem chodí, když míří k lékaři. „Oproti protější posprejované zdi to mají krásně udělané. Hned je to tu lepší,“ souhlasila žena s Kučerou.

Podchod na Staré osadě v Brně získal novou podobu. | Video: Deník/Alžběta Kadlecová

Cesta k nynější podobě byla dlouhá. „Stěny, podlahy a stropy podchodu patří různým majitelům. Bylo složité se ve všem vyznat a získat povolení, ale když je vůle, pak je cesta,“ sdělila místostarostka Židenic Lucie Grůzová. První myšlenka na zkrášlení podchodu se zrodila před sedmi lety. Přestože byl projekt po dvou letech připravený, žádná změna se neodehrála.

Letos v lednu se zástupci školy ve spolupráci s žáky rozhodli projekt obnovit a začali znovu jednat s představiteli Židenic. „Jsem ráda, že se to povedlo, ve veřejném prostoru bych uvítala více podobných projektů,“ řekla Grůzová.

Škola na projekt získala dotaci z programu Podnikavá mysl, která podporuje učitele při vedení podnikavých projektů a aktivit. Školní parlament plánuje na druhou stěnu podchodu v budoucnu umístit další čtyři panely. Na jednom z nich by se měli podílet žáci, kteří s myšlenkou projektu přišli poprvé.

ALŽBĚTA KADLECOVÁ