V příštích dnech začnou dělníci opravovat kanalizaci a vodovod v okolí vozovny dopravního podniku v brněnských Husovicích. „Jedná se o část kanalizace, která je nyní pod budovou podniku a pod bytovými domy Nováčkova 2 a Svitavská 4a. Přeložíme ji mimo budovy a napojíme do ní přípojky těchto nemovitostí,“ přiblížila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Kanalizace tam nově povede do hlavní stoky umístěné v Nováčkově ulici. „V Dačického provedeme přepojení části areálové kanalizace do hlavní stoky bezvýkopově v délce zhruba dvanácti metrů. V uvedeném prostoru zrekonstruujeme vodovod v délce jednačtyřiceti metrů, propojíme ho na vodovodní řad v Nováčkově. Po dobu rekonstrukce uděláme dohromady pouze čtyři lokální výkopy v Dačického a Nováčkově," doplnila Hermanová.

Práce na potrubí v Husovicích skončí zřejmě v srpnu. „Stavba neohrozí městskou hromadnou dopravu v ulici, protože pod tramvajovými kolejemi bude výměna řešena pomocí klasicky ražené štoly," zmínil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

U Semilassa o týden později

Začátek rekonstrukce vodovodu v křižovatce u kulturního centra Semilasso v Králově Poli posunuli stavbaři oproti dřívějším plánům o týden později, až na 22. března. Cestující tam pak musí počítat s komplikacemi. „Při první etapě trolejbusy a autobusy neodbočí z Kosmovy ulice vlevo ve směru k zastávce Husitská. Linky 30, 44 a 53 pojedou odklonem Božetěchovou a Metodějovou ulicí,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Už dřív začali stavbaři opravovat kanalizaci v blízké Riegrově ulici, pro dopravu ji uzavřeli. Na jaře na práce naváže výměna tramvajových kolejí v křižovatce a jejím bezprostředním okolí. Kromě ní čeká křížení ve stejném rozsahu i rekonstrukce vodovodu, která má být hotová nejpozději do 4. srpna. „Vodovodní řád je tam z roku 1952. Při pracích se opraví také dvaašedesát metrů vodovodních přípojek. Předpokládáme, že tento projekt zabere osmadevadesát kalendářních dnů," uvedl městský radní pro investice David Grund.

Později u Semilassa musí Brňané počítat kvůli rekonstrukcím s dalšími dopravními omezeními. „Přibližně od 15. dubna začne platit částečná uzavírka Palackého třídy v úseku Havlišova a Berkova," nastínil městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Veškeré práce v křižovatce mají skončit nejpozději do konce srpna.

Další omezení kvůli opravě kanalizace a vodovodu včetně přeložky plynovodu čeká místní v ulici Chaloupky v Komíně, a to od 22. března. Práce tam potrvají osmnáct týdnů.

Domy i sítě ze 30. let

Letos na podzim začne rekonstrukce kanalizace a vodovodu ve Studené ulici ležící na jižním okraji Lesné. V současné době jsou už tamní potrubí v nevyhovujícím stavu. „Jižní část dnešního sídliště Lesná vznikala dřív než zbytek městské části, který byl vybudován v šedesátých letech minulého století. Rodinné domy ve Studené a jejím okolí vyrostly už ve třicátých letech a dřív patřily k Husovicím. Inženýrské sítě si tedy už zaslouží výměnu," poznamenal Grund.

Součástí prací tam bude i oprava silnice a chodníků v délce 406 metrů. „U kanalizace a vodovodu se zvětší dimenze potrubí tak, aby vyhovovalo současným potřebám pro odvod odpadních vod a zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Celá stavba má zabrat dvaatřicet týdnů, bude v koordinaci s rekonstrukcí veřejného osvětlení," dodal Poňuchálek.