Představitelé Brna plánují vytvořit místo, kde by se místní mohli setkávat a cítili se uvolněně a bezpečně. „Proto chceme vybudovat nové náměstí i třeba s vodním prvkem," popsal náměstek primátora Petr Hladík.

Soběšičtí sokoli s návrhem souhlasí. „Pro nás je to obrovská příležitost, jak se posunout kupředu. Současné prostory jsou ve špatném stavu. Kapacitu máme jen na provoz oddílu akrobatické cyklistiky," uvedl starosta Sokola Soběšice Tomáš Lerch.

V novém areálu, který má vzniknout přes ulici v sokolské zahradě, chce organizace svou činnost rozvinout. „Až se dáme dokupy, zaměříme se na pohybové aktivity pro všechny. Pro matky s dětmi, dorost i důchodce. Na vrcholový sport necílíme," sdělil Lerch.

Historie Sokola Soběšice∙ 1896 vznikl první odbor Sokola Soběšice, o rok později uspořádal první veřejné cvičení.
∙ 1900 organizace zanikla kvůli nepřízni úřadů.
∙ 1901 vznikl druhý odbor Sokola Soběšice.

Rekonstrukce zahrady a stavby zázemí se Soběšičtí dočkají možná už v roce 2018. „Věřím, že se do září dohodneme na konkrétním projektu a připravíme jej tak, abychom do konce roku získali územní rozhodnutí," vysvětlil Lerch.

Na včerejším jednání se sokoli s městem předběžně domlouvali na ceně a dalších podrobnostech. „Máme přibližně stejnou představu o ceně, za kterou koupíme pozemek se sokolovnou. Nyní je řada na Sokolu, aby oficiálně podal nabídku na magistrát," sdělil náměstek Hladík.

Nový areál postaví sokolové právě za peníze, které spolek dostane od města. „Navíc požádáme o dotaci, abychom na stavbu měli dostatek peněz," dodal Lerch.

Soběšický Sokol v minulých letech prožil těžké časy, když neměl dostatek peněz, aby se o svůj majetek dokázal postarat a kvůli tomu se zadlužil. „Nyní jsme bez dluhů a vítáme možnost posunout se dál," dodal Lerch.

Kromě sportu mají nové prostory sloužit také pro společenské setkávání. „Budou tam obecní i další slavnosti. Zpevníme také povrch hřiště," upřesnila místostarostka Brna-severu Miriam Kolářová.

Město se letos rozhodlo dát pětadvacet milionů korun právě na odkup pozemků a budov soukromých sportovišť, která se za pomoci města mohou rozvíjet a být k dispozici pro všechny Brňany.

Týká se to tak třeba i pozemku přiléhajícího k areálu Českého atletického a fotbalového klubu Židenice v Pastrnkově ulici. „Areál máme pronajatý od městské části, kapacitně nám ale nestačí. Chceme se proto s městem domluvit, že odkoupí pozemky mezi řekou a areálem, na které nemáme peníze," řekl předseda klubu Jaroslav Utěšený.