Výzvu zveřejnili v sobotu večer představitelé tamní organizace KDU ČSL na svém facebookovém profilu, podepsali se pod ni současní zastupitelé Pavel Jajtner a Marek Venuta. „Jan Grois svou kandidaturou na senátora ve většinových volbách deklaroval, že se uchází o důvěru voličů ve Znojmě i celém našem regionu právě v polovině svého mandátu starosty města Znojma. Výsledkem je prohra téměř o deset procent s kandidátem Tomášem Třetinou, který měl pro druhé kolo podporu prakticky všech, v mnohém názorově odlišných, politických uskupení. Tedy referendum o své osobě jasně prohrál,“ uvedli vyzyvatelé.

Výsledky voleb v procentech hlasů

Znojmo: Tomáš Třetina 54,57 – Jan Grois 45,42
volební účast 20,67

Vyškov: Karel Zitterbart 50,08 – Jaroslav Klaška 49,91
volební účast 14,43

Brno-město: Roman Kraus 57,71 – Anna Šabatová 42,28
volební účast 19,77

Uherské Hradiště: Josef Bazala 60,78 – Ivo Valenta 39,21
volební účast 21,85

Starostovi Janu Groisovi vytýkají také negativní kampaň, která rozdělila obyvatele Znojma. „Silně vnímáme, že prohra je nejen důsledkem absence silného tématu pro Znojmáky a celý region, ale zcela nefér kampaně, kde nedokázal lidi spojit jako silný protikandidát Tomáš Třetina, ale naopak ještě více občany rozdělil. Ve Znojmě prohrál ve 29 z 39 okrsků. To vnímáme jako jasnou ztrátu důvěryhodnosti,“ zdůvodnili.

Volební štáb vítěze senátních voleb v Brně Romana Krause, 10. října 2020.
Lidé budou mít problém přežít tuto krizi, říká nový brněnský senátor Kraus

Žádají proto odstoupení a požadují přestavění koalice ve vedení města. „Je pro nás nepředstavitelné, že by Jan Grois nadále řídil druhé největší město jižní Moravy. Vyzýváme ho tedy k rezignaci na post starosty a naše kolegy zastupitele za ČSSD, jako nejsilnější strany v zastupitelstvu, k rekonstrukci koalice, která bude reflektovat současné politické rozložení i ve vztahu k výsledku krajských voleb,“ zdůraznili.

Starosta Jan Grois o odstoupení podle jeho slov neuvažuje a vyzývá k diskusi o nastavení spolupráce. „Chci upozornit na to, že senátní a komunální politika je velký rozdíl. V komunálních volbách získala ČSSD dvacet pět procent hlasů voličů a KDU ČSL šest procent. To je rozhodující. O odstoupení z pozice starosty proto v tuto chvíli neuvažuji,“ vyjádřil se pro Znojemský Deník Rovnost.

Podle něj nyní pracují emoce z senátních voleb. „Nechme vychladnout hlavy a poté pojďme diskutovat o nastavení témat pro Znojmo i zapojení politických stran,“ vyzval Grois s tím, že toto vyjádření považuje za dostatečné.

Rozhodující bude podle Jajtneta právě postoj ČSSD, která má pozici starosty. „Zásadní je, jak se ČSSD s neúspěchem Jana Groise vyrovná, pak teprve můžeme otevírat jednání o rekonstrukci koalice,“ uvedl.

Stejný názor má i Vladimír Finda, který výzvu komentoval na facebooku. „Je dobře míněná i sepsaná. Ale Jan Grois není schopen sebereflexe, čeho je schopen, ukázal v závěru kampaně. Záleží na ČSSD, jestli bude podporovat starostu, který vystupuje sám za sebe. Protože jeho strana ztrácí voliče,“ myslí si.

K prosazení změn na znojemské radnici totiž potřebují vyzyvatelé minimálně šestnáct hlasů zastupitelů, těmi ale nyní pohodlně vládne právě sociální demokracie společně s ANO.