Přes zvýhodněnou cenu se však přihlásilo pouze deset zájemců. „Startovací byty nabízíme pravidelně a většinou máme čtyřikrát více žádostí, než kolik je nabízených bytů,“ popsal primátorčin náměstek pro oblast bydlení a správy majetku města Jiří Oliva.

O byty se mohly ucházet páry do pětatřicet let věku. Další podmínkou bylo stanovené rozmezí příjmu obou, a to od zhruba osmadvaceti a půl tisíce do šedesáti a půl tisíce korun za měsíc. „Lidí, kteří by mohli splňovat stanovené podmínky, je jednoznačně dost. Jde o mírně podprůměrný plat, takže by mělo jít o páry, kteří už spadají do kategorie potřebných, ale zároveň pracují. Přesně na tuto skupinu by mělo startovací bydlení cílit,“ poznamenal ekonom Lukáš Kovanda.

Ilustrační foto
Muž z Brněnska toužil po novém autě, ale podvodník ho připravil o statisíce

O pronájem bytů v Brně je obecně velký zájem. Studentka Runa Koblihová hledala s přítelem pronájem několik měsíců. „Stalo se nám i to, že majitel u inzerátu náhle zvedl cenu, protože viděl, že má hodně zájemců,“ nastínila.

Mladá žena přiznala, že o městský byt by se přihlásila. O tom, že jej město nabízí, však nevěděla.

Náměstek Oliva se přitom snaží propagovat nabídku bytů na internetu i na sociálních sítích. „Všechno je zveřejněné na webu bydleni.brno.cz. Vždy, když je losování uchazečů, tak ho vysílám živě a říkám, že jsou zveřejněné zase další byty. Navíc poslední týden sběru žádostí dávám na svůj facebook výzvu k tomu, aby si lidé ještě zažádali,“ oznámil Oliva.

Sekvence západu Měsíce nad Brnem.
Zatmění Měsíce nad Brnem: podívejte se na poutavou fotosekvenci z hvězdárny

Vedení města plánuje startovací bydlení pro mladé páry a rodiny rozšířit. Několik nových bytů vznikne za pár měsíců v Bratislavské ulici, stavbaři dokončí také rekonstrukci starých v Křenové. Aktuálně úředníci zveřejnili dalších pět bytů pro mladé páry, o které se mohou hlásit do 13. června. Nachází se ve Vojtově, v Dukelské a ve Stamicově, která je vyhledávanou lokalitou Kohoutovic.

MAGDALÉNA BLAŽKOVÁ