Jeden z nejznámějších příběhů všech dob o narození Ježíše Krista představují lidé z brněnského hereckého spolku v areálu základní školy Kamínky v Novém Lískovci. Na hře se podílí osmnáct herců a několik koz, ovcí kráva i osel.

Představení zahajuje proslov uvaděče, který lidem předává vzkaz od místního faráře. Ten se kvůli nemoci nemohl dostavit. „Vánoce by neměly být jen o tom nakoupit dárky, upéct cukroví a uklidit. Važte si těch, kteří je s vámi sdílejí a společně si svátky užijte,“ čte nahlas.

V Brně v čtvrtek pokřtili druhé vydání knihy historičky Mileny Flodrové Brno aneb trocha povídání. Křtu se zúčastnil i ilustrátor knihy Stanislav Sedláček a brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Nová kniha popisuje, jak vznikaly názvy ulic v Brně

Poté se na velkém jevišti před budovou školy objeví pastevci. „Podívej už to začíná,“ šeptá mladá žena v zimní bundě své malé dceři. Ta se zájmem sleduje, jak vedou do Betléma ovečky, i jak se pastýřům zjevuje anděl, aby je poslal do rodiště spasitele.

Atmosféru doplňují také koledy, kterými herci scény prokládají. Najednou se zpoza obecenstva vynoří tři králové. Na hlavě si hrdě nesou korunu a v rukách drží dary. Myrhu, zlato a kadidlo. „Bůůů,“ přerušuje scénu strakatá kráva, které se v přístěnku nelíbí a vzdoruje.

Když všichni přivítají Ježíška, nastoupí po jednom do řady a ukloní se. „Dejme bohu díky a s modlitbou na rtech pojďme oslavit Vánoce," zakončují představení herci.

Ilustrační foto
Vánoce na blátě, napadlý sníh v kraji roztaje