Pro výstavbu nové komunitní sauny v židenickém Juliánově hlasovaly v letošním ročníku participativního rozpočtu bezmála čtyři tisíce lidí. Projekt se umístil na druhé příčce. „Silnou podporu veřejnosti vnímáme jako zprávu pro současnou politickou reprezentaci Brna, která dosud nejstarší brněnskou saunu zbourala bez adekvátní náhrady. Lidé tak přišli o místo pravidelného setkávání a posilování svého fyzického i duševního zdraví,” uvedla navrhovatelka projektu Marie Kala.

Komunita okolo sauny v Drobného ulici čítala okolo čtyř set členů. Její členové chtějí, aby se nová sauna v Juliánově kapacitně vyrovnala té původní. Samotná potírna počítá s až dvanácti lidmi najednou. „Dopoledne nabídneme školám a školkám, brzké odpolední hodiny rodinám s menšími dětmi, které potřebují nižší teplotu. Chceme ale nabídnout místo všem původním členům komunity," vysvětlila Kala.

Většinu původních saunařů tvořily seniorky. Podle navrhovatelky projektu je proto zřejmé, že se komunita promění. Počítá i s novými členy především z okolí plánované sauny v Juliánově. Ta bude bezbariérová a poslouží tak i lidem se speciálními potřebami. „Naše komunita určitě není uzavřená. Například pro lidi, kteří si nezaplatí každotýdenní wellness, nebo mají malé děti, se kterými nechtějí do velkých resortů, to bude lákavá nabídka," podotkla Kala.

Bude fungovat komerčně

Juliánská sauna bude podle navrhovatelky projektu fungovat nekomerčně. Vstupné bude nastavené tak, aby především pokrylo náklady na provoz. „Chceme zajistit přístup pro co nejširší spektrum lidí, od škol až po seniory. Nechceme na tom rýžovat peníze, ty se dají vydělat na doplňkových službách, jako je například občerstvení," vyjádřil se židenický starosta Petr Kunc.

Podobně jako u dnes již zdemolované sauny v zahradě Arnoldovy vily, i zde bude kromě potírny také ochlazovací bazének, potřebné zázemí a občerstvení. „Na Drobného byl legendární nakládaný hermelín, točené pivo a zonka. Chtěli bychom navázat v podobném duchu," dodala Kala.

Ve většině okresních měst na jihu Moravy je už o cenách za vytápění jasno.
Kolik příští rok zaplatíte za teplo v Brně? Deník shrnul částky napříč městy

Ideální by podle saunařů bylo otevření v listopadu přespříštího roku. Pracovníci odboru participace brněnského magistrátu nyní začnou plánovat schůzky s jednotlivými navrhovateli vítězných projektů. „Na nich probereme podmínky výběrových řízení pro výběr zhotovitelů a zadávací podmínky. Většinou se také domlouváme na tom, kdo bude hotový projekt spravovat," řekl brněnský radní pro oblast participativního rozpočtu Filip Chvátal.

Správcem vybudovaných projektů může být odbor participace nebo městská část. Vedení Židenic má podle Kunce zájem saunu provozovat. „Chceme oživit celé koupaliště, změnit otevírací dobu i občerstvení. Sauna by byla dobrý doplněk. Její sezóna by navazovala na tu letní, bazénovou," popsal Kunc.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Lidé mohli svým hlasem jednotlivé projekty v participativním rozpočtu podpořit do konce listopadu. Kromě juliánské komunitní sauny vybrali Brňané například vybudování naučné stezky svatého Antoníčka na severu města, opravu cyklostezky podél Kníničské ulice nebo hřiště na malou kopanou v Žebětíně.

Sauna v Arnoldově vile - jak šel čas

Duben 2022

-Saunaři protestují proti plánovanému zbourání budovy sauny

-Město přistupuje na možnost ponechání budovy, pokud ji komunita opraví

-Vzniká dohoda, že saunaři vloží do oprav půl milionu korun, tyto prostředky budou umořeny z pětiletého nájemného

Květen 2022

-Saunaři se po dohodách s městem připravují na založení spolku, který bude novým provozovatelem sauny

-Čekají na slíbenou nájemní smlouvu, už v létě by chtěli začít s opravami

Říjen 2022

-O provozování sauny projevil zájem další uchazeč

-Město nastavuje podmínky výběrového řízení

Listopad 2022

-Saunaři přišli na jednání zastupitelstva města v ručnících a županech, žádají politickou podporu a vypsání nabídkového řízení

-Při opravách Arnoldovy vily, v jejíž zahradě sauna sídlí, se ukázalo, že kanalizace pod ní je neprůchodná

-Řemeslníci kanalizaci opravují

-Město ověřuje technické, právní a časové podmínky možného nabídkového řízení, počkat s ním chce na kolaudaci nové kanalizace

Prosinec 2022

-Město zvažuje, zda je vůbec možné s ohledem na technický stav budovy nabídkové řízení vypsat. Zároveň z právního hlediska prověřuje jeho podmínky

Duben 2023

-Město na základě statického posudku rozhoduje, že budova sauny není vhodná k pronájmu

-Komunita se chce dohodnout na společném stanovisku

-Vedení města do budoucna počítá s jednáním ohledně budoucnosti sauny

Červen 2023

-Dle posudků je budova sauny v havarijním stavu a opravy by vyšly až na deset milionů korun

-Sauna je zdemolovaná

-Město hledá náhradu pro komunitu saunařů

Listopad 2023

-Lidé z komunity okolo sauny v zahradě Arnoldovy vily navrhli projekt na výstavbu nové sauny v Juliánově

-Projekt podpořily skoro čtyři tisíce lidí, umístil se na druhé příčce letošního ročníku participativního rozpočtu