Jediné, co Malířovi na živote v okrajové městské části vadí, je obtížná dopravní situace. „Někdy je dost těžké se přesunout do středu města dost rychle, jinak jsem spokojený., Na Vinohradech nejezdí tolik aut, takže je tu docela klid,“ zhodnotil.

Stejně jako on vidí problematickou dopravu podle zprávy o stavu města i další Brňané. Třeba s parkováním je spokojená necelá pětina lidí, kteří ve městě žijí. „Myslím, že je nespokojených i mnohem více řidičů, neexistuje snad jediná městská část, kde by se dalo dobře parkovat. Krizová je situace hlavně v centru a na velkých brněnských sídlištích jako jsou třeba Vinohrady,“ uvedl předseda spolku Brno autem Jan Mandát.

Zprávu o stavu města najdou lidé na novém datovém portálu ve formě jednoduchých grafů. „Rádi bychom, aby se Brňané o městě dozvěděli zajímavé údaje, například že se v Brně narodilo nejvíce dětí za posledních třicet let,“ dodal náměstek primátora Jaroslav Kacer. Údaje však využije i pro další rozvoj města.

Data, která lidé na webu najdou, jsou kvůli lepší srozumitelnosti zjednodušená. „Snažili jsme se navázat na loňský rok, kdy podobně pojatá zpráva zaujala hodně lidí. I proto jsme do ní nezahrnuli vysvětlení metodiky či konkrétní zdroje. Čerpali jsme ale jak ze statistických dat, tak i vlastních sociologických průzkumů,“ přiblížil vedoucí Oddělení dat, analýzy a evaluací Jan Zvara, který zprávu o stavu města připravil.

Přiblížit lidem data o městě chtějí zástupci brněnského magistrátu i prostřednictvím online kvízu. „Vyplnily ho téměř čtyři tisíce lidí. Stoprocentně správně přitom odpovědělo jen deset lidí,“ popsal Kacer. Za vyplnění získá patnáct nejúspěšnějších soutěžících od města cenu.