Další jednání čeká hejtmany v sobotu večer. „Domluvili jsme se, že se dohodneme, kdo bude ochotný požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu a kdo ne. Jsem za to, abychom postupovali co nejjednotněji,“ uvedl v České televizi jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Již ve čtvrtek se Grolich opakovaně vyjádřil, že byl příznivcem zachování nouzového stavu a jeho zrušení a případné přílišné uvolnění opatření může způsobit kolaps nemocnic.

V moci hejtmanů je v jednotlivých krajích vyhlásit stav nebezpečí. Zda se domluví na této možnosti, není jasné.

Přesto, že nouzový stav bude platit naposledy zítra, vládní představitelé již avizovali, že mnohá současná protikoronavirová opatření zůstanou v platnosti. „Školy zůstanou i po zrušení nouzového stavu ve stejném režimu jako doposud,“ uvedl na twitteru třeba ministr školství Robert Plaga.

Mnohé jihomoravské instituce s rozhodnutím o otevření čekají na instrukce z kraje. „Sledujeme situaci a v omezeném režimu jsme připravení otevřít v řádu hodin. Opravdu ale záleží na instrukcích od kraje a státu,“ uvedla třeba mluvčí brněnského Turistického informačního centra Adéla Nováková.

O otevření bazénů a sportovišť budou v Brně zástupci Starez-sportu jednat v návaznosti na rozhodnutí kraje a státu v pondělí.