Místní se obávají mimo jiné neúnosného zvýšení počtu aut. Jeden z opozičních zastupitelů sepsal proti stavbě petici.

S výstavbou zásadně nesouhlasí například Bystrčanka Jitka Pálešová. „V Bystrci se postupně staví na všech volných plochách, které tu zbyly. Ale silnice absolutně nemají kapacitu. Není možné jen stavět donekonečna nové a nové byty a ignorovat chybějící infrastrukturu,“ uvedla.

V Brně začala unikátní výstava Space Mission s více než dvěma stovkami originálních exponátů.
VIDEO: Space Mission v Brně. Vesmírná výstava láká na originály z NASA

Proti developerskému záměru sepsal opoziční bystrcký zastupitel Jiří Klein internetovou petici. Mezi zápory stavby uvádí hluk a prach z aut a stavební techniky během stavby, zastínění přilehlé školky nebo zvýšení dopravní zátěže v oblasti. „Uskutečněním stavby bychom také přišli o další část zeleně v Bystrci a možnost kultivace tohoto prostoru parkem či sadem, což je v dané lokalitě daleko smysluplnější,“ uvádí Klein v textu petice.

Za první tři dny petice nasbírala sto šedesát pět podpisů. Jedním z podepsaných je i Marek Stejskal. „Infrastruktura v Bystrci je naprosto nedostačující, postavili nám tu dvě nová sídliště, obrovské Kamechy a menší Panoramu. Kapacita silnic a křižovatek je naprosto tristní. Do i z Bystrce je to totálně zacpané, výstavba takového kolosu by to ještě zhoršila,“ řekl Deníku.

Developer chce stavět u sídliště, mezi školkou a obchodním střediskem.Developer chce stavět u sídliště, mezi školkou a obchodním střediskem.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Podle návrhu developera by měl dům zhruba deset pater. Bylo by v něm okolo sto padesáti bytů, kanceláře a obchody.

Představení na veřejné schůzce

Svůj plán na výstavbu představil investor obyvatelům Bystrce na veřejné schůzce 5. března. I tam se setkal s odporem některých lidí, ačkoliv přislíbil snížení plánovaného počtu pater a vytvoření parkovacích míst. „Na setkání bylo hodně podnětů, které se navíc shodovaly s našimi úvahami,“ osvětlil důvod sepsání petice Klein.

Starostovi Tomáši Kratochvílovi není jasné, komu Klein petici směřuje. „Za mě by měla být petice někomu adresována,“ uvedl.

Ilustrační foto.
Nová pravidla pro nájem bystrckých bytů: zvýhodní pracující i studenty

Vedení radnice v čele se starostou Kratochvílem se stavbou nesouhlasí. „Obávám se zhoršení dopravní situace, nedostatku parkovacích míst a zastínění vedlejší školky,“ sdělil.

Starosta nicméně upozornil, že městská část nemůže soukromému vlastníkovi přikazovat, co má se svým pozemkem dělat. „Teď čekáme na prezentaci územního plánu města Brna. Pokud se v něm bude se stavbou počítat, pak do toho nebudeme mít co mluvit,“ uvedl Kratochvíl.

V Merhautově ulici začali dělníci s bouráním mostu na Lesnou.
VIDEO: Demolice mostu v brněnské Merhautově. Zůstalo po něm jen torzo, podívejte

O výstavbě na pozemku u Páteřní už se v minulosti mnohokrát jednalo. Dlouho měl na místě stát Kaufland, ke stavbě ale nedošlo, protože město vlastní deset procent z parcely. „Kaufland měl být roztaženější, museli by odkoupit zbývající podíl pozemku. Podle nového návrhu má být stavba vyšší a nezasahovat do vlastnictví města,“ doplnil Kratochvíl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Space Mission v Brně. Vesmírná výstava láká na originály z NASA

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková