Místní se obávají mimo jiné neúnosného zvýšení počtu aut. Jeden z opozičních zastupitelů sepsal proti stavbě petici.

S výstavbou zásadně nesouhlasí například Bystrčanka Jitka Pálešová. „V Bystrci se postupně staví na všech volných plochách, které tu zbyly. Ale silnice absolutně nemají kapacitu. Není možné jen stavět donekonečna nové a nové byty a ignorovat chybějící infrastrukturu,“ uvedla.

Proti developerskému záměru sepsal opoziční bystrcký zastupitel Jiří Klein internetovou petici. Mezi zápory stavby uvádí hluk a prach z aut a stavební techniky během stavby, zastínění přilehlé školky nebo zvýšení dopravní zátěže v oblasti. „Uskutečněním stavby bychom také přišli o další část zeleně v Bystrci a možnost kultivace tohoto prostoru parkem či sadem, což je v dané lokalitě daleko smysluplnější,“ uvádí Klein v textu petice.

Za první tři dny petice nasbírala sto šedesát pět podpisů. Jedním z podepsaných je i Marek Stejskal. „Infrastruktura v Bystrci je naprosto nedostačující, postavili nám tu dvě nová sídliště, obrovské Kamechy a menší Panoramu. Kapacita silnic a křižovatek je naprosto tristní. Do i z Bystrce je to totálně zacpané, výstavba takového kolosu by to ještě zhoršila,“ řekl Deníku.

close Developer chce stavět u sídliště, mezi školkou a obchodním střediskem. info Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková zoom_in Developer chce stavět u sídliště, mezi školkou a obchodním střediskem.

Podle návrhu developera by měl dům zhruba deset pater. Bylo by v něm okolo sto padesáti bytů, kanceláře a obchody.

Představení na veřejné schůzce

Svůj plán na výstavbu představil investor obyvatelům Bystrce na veřejné schůzce 5. března. I tam se setkal s odporem některých lidí, ačkoliv přislíbil snížení plánovaného počtu pater a vytvoření parkovacích míst. „Na setkání bylo hodně podnětů, které se navíc shodovaly s našimi úvahami,“ osvětlil důvod sepsání petice Klein.

Starostovi Tomáši Kratochvílovi není jasné, komu Klein petici směřuje. „Za mě by měla být petice někomu adresována,“ uvedl.

Vedení radnice v čele se starostou Kratochvílem se stavbou nesouhlasí. „Obávám se zhoršení dopravní situace, nedostatku parkovacích míst a zastínění vedlejší školky,“ sdělil.

Starosta nicméně upozornil, že městská část nemůže soukromému vlastníkovi přikazovat, co má se svým pozemkem dělat. „Teď čekáme na prezentaci územního plánu města Brna. Pokud se v něm bude se stavbou počítat, pak do toho nebudeme mít co mluvit,“ uvedl Kratochvíl.

O výstavbě na pozemku u Páteřní už se v minulosti mnohokrát jednalo. Dlouho měl na místě stát Kaufland, ke stavbě ale nedošlo, protože město vlastní deset procent z parcely. „Kaufland měl být roztaženější, museli by odkoupit zbývající podíl pozemku. Podle nového návrhu má být stavba vyšší a nezasahovat do vlastnictví města,“ doplnil Kratochvíl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Space Mission v Brně. Vesmírná výstava láká na originály z NASA

Slavnostní zahájení výstavy začalo příhodně ve čtvrtek v jednu hodinu odpoledne, tedy ve stejný čas, kdy začal třetí testovací let historicky největší a nejtěžší rakety Super Heavy Starship. | Video: Deník/Magdaléna Blažková