Tento termín se ale posunul až na konec dubna příštího roku. Janáčkova akademie múzických umění pak divadlo pro studenty hudební i divadelní fakulty otevře na podzim.

Dělníci nyní pracují na ocelové konstrukci stavby. Podle mluvčího akademie Luboše Marečka vše zpomalilo špatné podloží. To odhalil doplňující geologický výzkum na přelomu loňského prosince a ledna. Kromě toho museli dělníci vyměnit výměníkovou parovodní stanici za horkovodní. „Dodavatel tepla totiž neplánovaně namísto páry zavedl horkou vodu,“ informoval Mareček.

Spory se sousedy

S minority ze sousedního kláštera se akademie podle něj na stavbě už dohodla. Nejprve ale měli minorité obavy z výšky divadla a z toho, že budou oba domy průchozí. „Budova je nakonec nižší, než měla být podle původních návrhů, a neplánujeme ani propojení domů. Vše je tedy vyřešené,“ podotkl Mareček.

Představený kláštera Bohdan Heczko s ním ale úplně nesouhlasí. „Že nám vadí, jaký je stavba kolos, jsem už říkal. Snížení budovy je už jen kosmetická úprava. Byť se nám ale stavba nelíbí, nemáme do toho co mluvit. Právní cesty, kterými jsme spor mohli řešit, jsme totiž zaspali a teď už ve věci nemáme žádné slovo. Nyní především chceme, aby stavba nenarušila naše pozemky nebo budovy,“ uvedl Heczko. Se staviteli se tak snaží vše řešit domluvou.

Obtížný je podle něj mimo jiné hluk stavebních prací. „Chápu ale, že bez hluku se neobejdou žádné podobné práce. Stavitelé se nám na druhou stranu snaží vyhovět tím, že v neděli, kdy máme bohoslužby, dělají hluk minimální,“ dodal.

Upozornil ale, že další komplikaci znamenají nové směrnice, které u budovy vznikajícího divadla požadují mírnější protipožární opatření, než tomu bylo doposud. „Ze vznikajícího divadla od nás chtějí souhlas, jakožto od vedlejší budovy. Zatím zkoumáme podklady,“ říká Heczko. Historické budovy kláštera podle něj mají desetkrát větší cenu než vznikající moderní dům. „Kdyby případný požár poškodil například historickou knihovnu, škody by byly nevyčíslitelné,“ uvedl Heczko.

Delší stavba ale nekomplikuje život jen minoritům. Problém může být i v tom, že divadlo nebude dokončené před rekonstrukcí části ulice Orlí, Měnínské a Novobranské. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry si však obě stavby vzájemně nebudou vadit. „Se stavbou divadla počítáme. Uděláme opatření, abychom při rekonstrukci Orlí stavbu nenarušovali,“ uvedl Žára. Město nyní čeká na nabídky, podle kterých rozhodne, kdo rekonstrukci provede. „Teprve podle vítězného návrhu rozhodneme, kdy se stavbou začne,“ sdělil Žára.

Za 150 milionů

Škola dosud pro studentské divadlo využívá studio Marta v Bayerově ulici, královopolské divadlo Barka a dříve také Kabinet múz v Sukově ulici. Vhodnější hudební divadlo ale neměla k dispozici. Tím se stane právě nová budova s nejmodernější technikou. Náklady stavby přijdou zhruba na 150 milionů korun. Zaplatí je ministerstvo školství. Budova bude mít divadelní sál určený pro víc než sto diváků. Nejen pro hosty bude v přízemí připravená kavárna s letní zahrádkou. Divadlo využije také historické sklepy z barokního období, kde bude vinárna.

Návrh divadelní budovy je společné dílo architektonické kanceláře Archteam a RadaArchitekti. Ti s návrhem uspěli už před sedmi lety v architektonické soutěži. Několik dalších let ale trvalo jednání s památkáři. Kromě toho stavbu zdržely i několikaměsíční průtahy kvůli výběrovému řízení na stavební firmu.