Určit majitele autovraků však může být v mnoha případech poměrně obtížné. Posouzení, zda se skutečně jedná o vrak, tedy auto s propadlou technickou kontrolou, totiž může trvat až několik měsíců. „Jedno auto bez espézetky je francouzské, to druhé mělo ukrajinskou značku. Chodím na to místo venčit psa už sedm let, pracuju taky v kancelářské budově u Lidlu. K těm autům už se nikdo v žádném případě nepřihlásí,“ myslí si muž na ranní procházce s čtyřnohým mazlíčkem.

Zatímco stávající oficiální asfaltové parkoviště se zhruba sto místy patří městu a vozidla na něm již neparkují, vedlejší nezpevněná plocha spadá do vlastnictví Brněnských komunikací. „Zákonný mechanismus, jak je nakládáno s vozidly, která vykazují známky vraků a vozidly tvořícími překážku silničního provozu nejen v Brně, samozřejmě existuje. V případě plochy v Šumavské ulici bude před samotným zahájením prací situace řešena právě v souladu s nimi,“ sdělila mluvčí městské firmy Vladimíra Navrátilová.

Současně upozornila, že případné odtažení zničeného auta nemusí být konečným řešením. Daleko zdlouhavější a náročnější je totiž proces ekologické likvidace, který může trvat i přes rok. „Vozidlo odložené na komunikační zeleni splňuje podmínky zákona o výrobcích s ukončenou životností. Vůz je tedy zjevně technicky nezpůsobilý k provozu na pozemních komunikacích a konstrukce vozidla se nachází mimo pozemní komunikaci na veřejně přístupném místě, kde narušuje vzhled obce,“ stojí ve výzvě k odstranění vozu, která na parkovišti zdobí francouzský vrak.

Od zveřejnění výzvy mají dle zákona majitelé měsíc na to, aby nepojízdné auto z místa odstranili. V opačném případě jej úřady na náklady vlastníka nechají odtáhnout.

Pokud se však odstavený vůz nachází na místě, kde může ohrozit životní prostředí, zdraví lidí nebo estetický vzhled okolí, dopouští se jeho majitel přestupku. Za ten mu hrozí až stotisícová pokuta.

Už v pondělí poklepou představitelé města základní kámen parkovacího domu, který vznikne právě v místě kapacitně nedostačujících parkovišť. Stavba bude součástí Akademického náměstí s vodním prvkem a parkem, samotný parkovací dům nabídne přes šest set míst. „Vybudování parkoviště a parkovacích míst na takzvaném Akademickém náměstí, tedy u výškových budov na Šumavské, zajistí výrazné zlepšení parkování ve středu města,“ nechala se před časem slyšet brněnská primátorka Markéta Vaňková.