Z centra Brna se pohodlně svezou tramvají až k autobusovému nádraží Zvonařka. Na zastávce přímo u něho cestující vystoupí, aby pokračovali dál regionálními nebo mezinárodními autobusovými linkami. Zjednodušené cestování čeká Brňany i dojíždějící už ve druhé polovině příštího roku. Nejpozději v půlce srpna mají dělníci dokončit několikaletý projekt přesunu tramvajové trati z Dornychu do Plotní ulice. Nejedná se o jedinou městskou investici, která v příštím roce skončí nebo naopak začne.

Brněnská rozhledna Holedná v obležení lidí.
Nový brněnský fenomén? Rozhledna Holedná. Denně je v obležení davů lidí

Hned na začátku ledna začnou práce ve dvou ulicích, které si vyžádají úplné tramvajové výluky. Lesnická ulice se dočká rekonstrukce za téměř 190 milionů korun, která zahrne i opravu stoleté kanalizace a vodovodu či výměnu osvětlení. „Provedeme tam kompletní rekonstrukci tramvajového svršku, trolejového vedení a napájecích kabelů. Zastávky Tomanova a Zemědělská budou nově bezbariérové a vybavené elektronickými panely," připomněl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Velký městský okruh

Zkraje roku odstartují dělníci stavbu druhé části velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici. Kvůli budování tramvajového tunelu ulicí od 9. ledna zhruba dva roky nepojede linka 1. Na jaře pak definitivně skončí výstavba tamní první části městského okruhu.

Rychlejší průjezd městem za několik let zajistí další dvě části velkého městského okruhu, do jejichž stavby se dělníci pustí zřejmě ještě před koncem první poloviny příštího roku. Jedná se o úseky Tomkovo náměstí a Rokytova. „Vydechnou si nejen lidé za volantem, ale i obyvatelé, kterým dnes čekající auta kouří pod okny," poznamenal brněnský radní pro investice David Grund.

Ilustrační foto.
Půlnoc o tři hodiny dřív. Ohňostroj si lidé v Brně odpálí jen do devíti

K pokračujícím stavbám se pro příští rok řadí budování tramvajové trati k univerzitnímu kampusu v Bohunicích, které skončí do konce roku 2022. „Práce pokračují podle harmonogramu. Cílem je přivést tramvajovou linku až k Fakultní nemocnici Brno a ulevit tak přetížené trolejbusové dopravě, která už nezvládá tak dobře obsluhovat lokalitu, kam jezdí kromě pacientů a zaměstnanců nemocnice také studenti Masarykovy univerzity a lidé pracující v okolních velkých firmách," shrnula Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Dostavba kanalizace

S omezeními se budou i v roce 2021 kvůli letos započaté dostavbě kanalizace potýkat lidé v pěti okrajových městských částech. Konkrétně v Bosonohách, Líšni, Maloměřicích a Obřanech, Brně-jihu a v tuřanské části Dvorska. „Předpokládáme vybudování zhruba sedmnácti kilometrů splaškové kanalizace, dvanácti kilometrů dešťové kanalizace a přibližně sedmi kilometrů vodovodního řádu s dokončením v polovině roku 2022," přiblížil Grund.

Stavbou, která i v příštím roce zasáhne Brňany procházející centrem města, bude pokračující rekonstrukce kanalizace a vodovodu v České, Solniční a Opletalově ulici. „Možná méně viditelná, ale stejně potřebná pro rozvoj Brna jsou protipovodňová opatření," upozornila primátorka Markéta Vaňková. Stavbaři se do sedmé a osmé etapy ochranu okolo řeky Svratky v úseku mezi koupalištěm Riviéra a mostem v Uhelné ulici pustí na jaře. Práce potrvají zřejmě až do konce roku 2023.

Očkování klientů v brněnských domovech důchodců.
Vakcína pro nejohroženější. V Brně už naočkovali 500 důchodců a 1700 zdravotníků

Představitelé města počítají s pokračováním přípravy dvou strategických projektů v podobě Janáčkova kulturního centra a multifunkční haly na výstavišti. „Máme vyčleněné peníze jak na pokračování projektové přípravy, to znamená na prováděcí dokumentaci, tak na demolici budov a přípravu celého území," uvedl brněnský radní a místopředseda představenstva Veletrhů Brno Petr Kratochvíl.

Brněnské investice v příštím roce

S čím v roce 2021 začnou

- druhá etapa stavby velkého městského okruhu Žabovřeská, výstavba částí okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova

- etapy 7 a 8 protipovodňových opatření u řeky Svratky

- kompletní rekonstrukce Lesnické ulice

Co v roce 2021 pokračuje

- stavba tramvajové trati k univerzitnímu kampusu v Bohunicích

- dostavba kanalizace v 5 okrajových městských částech

- příprava Janáčkova kulturního centra

- příprava multifunkční haly

Co v roce 2021 dokončí

- přesun tramvajové trati z Dornychu do Plotní ulice

- první etapa stavby velkého městského okruhu Žabovřeská

- kompletní rekonstrukce Lesnické