Čísla na domech neslouží jen poštovním doručovatelkám, aby dopis našel správného adresáta. Podobně jako u lidí občanské průkazy jednoznačně identifikují konkrétní dům. Ne všichni majitelé domů v Brně ale používají správné označení. Za tento přestupek jim hrozí pokuta.

Podobu tabulek s popisným a orientačním číslem ve městě určuje od roku 2001 speciální vyhláška o tvorbě místního názvosloví. „Povinností každého majitele je vybavit svůj dům správnými tabulkami. Ozdobná kovová nebo dřevěná čísla z různých hobby marketů nestačí,“ vzkázala Milena Oškrdalová z odboru vnitřních věcí brněnského magistrátu.

Tento odbor na základě kolaudačního rozhodnutí přidělí popisné i orientační číslo. „Z popisného čísla se dá určit stáří domu a je bílé na černém podkladě. Orientační určuje umístění domu v ulici a tvoří ho bílá tabulka s červeným písmem,“ popsala správný vzhled domovních značení Oškrdalová.

Lidé, kteří své domy neoznačí správně, mohou dostat pokutu. „Jde o přestupek proti veřejnému pořádku. Pokuta pak může být až deset tisíc korun,“ upozornila Oškrdalová.

Čísla namátkou kontrolují strážníci městské policie. „Když zjistí nedostatek, tak člověka nejprve upozorní. Tisícikorunová sankce následuje až po několika marných domluvách. Je to výjimečné, ale stává se to,“ uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. V loňském roce se zaměřili na městské části Bystrc a Řečkovice. Nedávno kontrolovali Maloměřice a Obřany.

Může se stát, že se špatné označení domů dostane i před přestupkovou komisi. Pak hrozí až desetitisícová pokuta. „Loni řešilo naše přestupkové oddělení tři případy chybějících popisných a orientačních čísel. Všechny jsme vyřešili výzvou k odstranění nedostatku. Majitelé to udělali, a tak jsme žádnou pokutu neudělili,“ řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Oslovení lidé ze špatně označených domů o hrozbě pokut většinou netuší. „Ozdobná čísla jsme dostali před lety při oslavě kolaudace. Od té doby tam visí. Zatím jsem s tím problémy neměla a ani mě na to nikdo neupozorňoval,“ řekla Marie Vrbacká z Králova Pole.