Získat stavební povolení, stavět podle něj, nakonec se ale stát autorem černé stavby. Paradox, k němuž došlo ve Viničných Šumicích na Brněnsku, je nejen možný, ale dokonce se může opakovat. Je to přibližně měsíc, co se dům Zdeňka Kalábka přes noc změnil z legálně rekonstruované budovy v černou stavbu.

Nestalo se tak mávnutím kouzelného proutku, ale pochybením stavebního úřadu v Pozořicích, který povolení vydal, aniž si vyžádal souhlas souseda Leoše Šedého. Ten později dosáhl zrušení povolení. S Kalábkem má totiž sousedský spor. Stavebník se nyní musí vynasnažit získat nové povolení, ale proces se může opakovat.

„To je skutečně možné či dokonce pravděpodobné. Jakmile Kalábek dodá všechny materiály a získá povolení, Šedý se určitě odvolá a bude se i soudit. Může se to táhnout léta,“ řekla vedoucí pozořického stavebního úřadu Milena Ondráčková. Ta se nyní o případ osobně stará.

Několik let se táhnoucí povolovací procedury jsou důsledkem starých chyb v pozemkových mapách, nových chyb na úřadech a ještě k tomu obrovské moci, jakou mají lidé nad svými sousedy. „Pěkně mě to štve, že kvůli sporu nemůžu stavět. Je takové příhodné počasí, ale můžu akorát zametat před barákem. Co se týká souseda, dal jsem věc advokátovi. Snad soud co nejdříve určí, kudy vede přesná hranice, a jak budu mít stavební povolení, už mě nic nezastaví,“ vyjádřil své odhodlání Kalábek.

Ten podle svého podání koupil opravovaný dům i s chybami a machinacemi v katastru nemovitostí. Podle sto let starých map jsou prý některé budovy v obci o desítky centimetrů posunuté do sousedních parcel. Kdyby se pustili do sudičství všichni Šumičtí, musela by se za pár let přebourat celá vesnice. „Za stara se přitom bralo jako dané, že kde stojí domy, tam jsou hranice. Nemá přece smysl dělat komplikace třeba kvůli půl metru,“ dodal Kalábek.

Jeho sousedé jsou však odhodlaní bojovat za svou pravdu až do krajnosti. „Se sto let starými chybami už sice nic udělat nemůžeme, ale Kalábek nás chce okrást o část pozemku. Nikdy nebudeme souhlasit s jakýmikoli jeho úpravami, které by nás poškodily,“ uvedl Ivan Šedý z Brna, syn majitele Leoše Šedého, jenž se k záležitosti odmítl vyjádřit.

Jako příklad poškození své nemovitosti Kalábkovou stavbou uvedl zastínění, které by postihlo pozemek Šedých. Ten se přitom nachází jižně od Kalábkovy nemovitosti. Na námitku, jak může něco zabránit osvitu slunci, jež se přes den pohybuje od východu přes jih až na západ, nedokázal Šedý odpovědět. Neprozradil také žádné konkrétní požadavky, při jejichž splnění by jeho rodina dala Kalábkovi potřebný souhlas se stavbou. Eventualita soudu, který by měl být krajním prostředkem řešení konfliktů mezi lidmi, se tak jeví spíš jako hledaný prostředek boje.