ZÁSTUPCE Z EGYPTA. Ve srovnání s loňským ročníkem se na veletrzích představí téměř dvojnásobný počet fitem. Konkrétně to bude 354 firem z jedenácti zemí, loni jich bylo 250. „Pavilon B máme vyprodaný. Další zájemci nemají kde vystavovat," přiblížil generální ředitel Veletrhů Brno Tomáš Moravec velký zájem firem. Ze zahraničních účastníků jsou nejvíce zastoupené firmy ze Slovenska a Polska, jedna je i z Egypta.

3D TISK. Součástí Festivalu architektury budou firmy, které pracují v České republice s technologií 3D tisku betonu. „V pavilonu P bude k vidění unikátní výstava výrobků. Jedna firma bude dokonce v pavilonu živě tisknout. Technologie 3D tisku je na vzestupu, zejména proto, že přináší veliké úspory ve spotřebě betonu, potažmo ve snižování emisí," řekla ředitelka Festivalu architektury Tereza Sigmundová.

Brněnské výstaviště hostilo zároveň Stavební veletrh Brno, veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX i veletrh Dřevo a stavby Brno.
Inspirujte se veletrhem Mobitex. Světelné obrazy i krb v jídelním stole, mrkněte

GLAMPING. K přímému spojení s přírodou dochází u glampingových (spojení krásy, luxusu a kempování - pozn. red.) modulů. „Nejsou pevně spojené se zemí. Bývají na loukách, u řeky. Samozřejmě musí k tomu být souhlas majitele pozemku," podotkla Sigmundová.

Malý prostor pětadvaceti metrů čtverečních plochy je podle ní schopný nahradit menší byt 2kk. „Glampingový modul si koupíte za částku řádově okolo milionu korun a máte ho hotový. Jsou v podstatě soběstačné. To tomu dává ohromnou nezávislost. Jsou velmi žádané na platformách jako Airbnb (služba zprostředkující pronájem ubytování - pozn. red.), je v tom i velký investiční potenciál," nastínila Sigmundová.

UNIKÁTNÍ VÝSTAVA. Desítka reálných domků, které mohou lidé navštívit, bude k vidění na výstavě Tiny houses (trvale obyvatelný domek postavený na velmi malé ploše - pozn. red.). „Mimo jiné tam bude modulární systém od stavební firmy Koma Modular., posedy od Treebee.cz, mobilní domek Mobile Hut nebo Domeczech od brněnské firmy Estetico. Prezentovat se budou i domky z Polska a Slovenska," uvedl ředitel Stavebního veletrhu Martin Škarka.

Brno 27.2.2019 - Stavební veletrh a Mobitex na brněnském výstavišti.
Jak na chytrá okna či dřevostavby poradí na výstavišti. Začal Stavební veletrh

ČTYŘI MALOMETRÁŽNÍ INTERIÉRY. Celkem pětadvacet firem zaplnilo vzorové čtyři malometrážní interiéry. Každá firma dodala různé komponenty. „Jedna má například variabilní kuchyňkou linku pro malometrážní interiér. Jsou tam různé sedačky, výklopné postele," vyjmenoval Škarka.

Každý z malometrážních interiérů bude pro jinou cílovou skupinu. „Návštěvníci tam najdou jeden byt pro manažera. Bude tam malý interiér pro rodinu. Pak pro studentku, která žije zase úplně jiným stylem života. Čtvrtý bude pro důchodce. I vybavení, co dodaly jednotlivé firmy, odpovídá potřebám jednotlivých skupin," nastínil Škarka.

S projektem pomáhala designérka Iva Bastlová, která každý den provede zájemce byty při komentované prohlídce.

Obchody, kanceláře, kavárny, zelená piazzetta a skoro pět set bytů vyroste v nové multifunkční čtvrti na pomezí brněnských Bohunic a Starého Lískovce.
Velká proměna okolí kampusu a nemocnice v Brně: nová čtvrť pro tisíc lidí

POMOC OD DESIGNÉREK. Zájemcům, kteří potřebují poradit se zařízením svého bytu, budou k dispozici bytové designérky. „Pomůžou bezplatně návštěvníkům s návrhem interiéru," zmínil Škarka.

PODPORA STUDENTŮ. Veletrhy jsou i příležitostí pro mladou generaci. Součástí programu bude šest učňovských mistrovství. Na výstavišti se uskuteční Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí mladých klempířů, pokrývačů, tesařů, kominíků a zedníků a Mistrovství České republiky s mezinárodní účastí v oboru čalouník. „Novinkou je soutěž Plynař roku," sdělil Škarka.