Výzkumu jedinečných výplní se Podroužek věnuje dva roky. Jeho práce spočívá v matematickém navrhování a 3D tisku materiálů. Druh stavební výplně, kterou Brňan navrhuje, dobře odolává vysokému zatížení, má totiž lepší vlastnosti než běžné výplně. „Některé klasické stavební konstrukce se mohou nečekaně zřítit. Úpravou vnitřní výplně kolapsu můžeme zabránit,“ upřesňuje.

Chytré stavební výplně připomínají organický pórovitý materiál. „Využívají také principu dvojí křivosti, která ideálně přenáší zatížení. Například sloup tímto způsobem svým tvarem může připomínat část stromu s vnitřní strukturou podobné kosti,“ zmiňuje výzkumník.

Podroužek pracuje na Fakultě stavební brněnské techniky a také ve výzkumném centru AdMaS. Podobný výzkum, jako je ten jeho, je ve světě unikátní. V tomto rozsahu na něm pracují jen američtí odborníci z Massachusettského technologického institutu. „3D tisk ve stavebnictví je blízká budoucnost. Jde ho uplatnit i ve vesmíru. Třeba výstavba základen na Marsu se bez něj pravděpodobně neobejde,“ doplňuje Podroužek.

Ilustrační foto.
Dvacáté výročí: lékaři z Brna voperovali dva orgány současně