Lidé z Troubska a jeho okolí si od pondělka zvykají na velké změny v dopravě. A také komplikace. Řidiče omezují uzavírky a objížďky, lidé využívající autobusy se zase až do poloviny června musí smířit s upravenými jízdními řády a delším cestováním. Může za to stavba kruhového objezdu v troubské místní části Veselka.

„Vládne tu poněkud zmatek, ale kruhovou křižovatku potřebujeme. Ta současná je naprosto nevyhovující,“ vysvětluje současné nepříjemnosti v dopravě starosta Troubska Vladimír Ryba.

Podle něj i podle silničářů byla stavba nového rondelu nevyhnutelná. „Když jsou problémy na dálnici D1, slouží silnice druhé třídy ve Veselce tisícům aut jako objížďka. Pomocí kruhového objezdu chceme auta v obci trochu zpomalit,“ řekl vedoucí brněnské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Vladimír Svoboda.

Objezd má navíc vyřešit i problém s nezvyklou křižovatkou, která tam byla dosud. Stěžovali si na ni i mnozí řidiči. „Křižovatka tam zůstala od dob zrušení starého Masarykova okruhu. Byla totiž jeho součástí. Pro účely normální dopravy ale byla kvůli nepřehlednosti špatná a docházelo tady ke spoustě bouraček,“ uvedl starosta Ryba.

Dokud práce na kruhovém objezdu neskončí, budou mít řidiči cestování hodně složité. Zcela uzavřená je totiž také troubská Jihlavská ulice. „V místě se opravuje také zastaralá kanalizace, a není tu tedy místo ani pro částečnou průjezdnost,“ vysvětlil vedoucí silničářů Svoboda.

Řidiči podle něj mohou využít jednu ze tří objízdných tras. Nákladní auta se například mají vydat na dálnici. „Úsek od Kývalky totiž teď nepatří k těm placeným,“ poradil kamioňákům Svoboda. Druhá objížďka je určená autobusům a vede přes Popůvky. Osobní auta pak objíždí výluku po místní silnici v ulicích U Rybníka a Pod Vinohrady.

Právě poslední trasa přitom podle troubského starosty není ideální. „Silnice je široká jen tři metry, auta se tam sotva vyhnou. Měli by tudy v nejlepším případě jezdit jen obyvatelé Veselky. V žádném případě to není cesta pro kamiony, které se tady tu a tam také objeví,“ prohlásil Ryba.

Nákladní auta nesmí dokonce ani do blízkých Popůvek. „Povolili jsme, aby tudy vedla objížďka pro auta a autobusy, ale nechceme tu těžké náklaďáky a cisterny. Silnice je přímo u školy, a navíc vede po dvou mostech s nosností do tří a půl tun,“ zdůraznila starostka Popůvek Jitka Polášková.

Většina řidičů bere současné obtíže při průjezdu Veselkou jako daň za budoucí výhody. Oceňují, že je podle všeho čeká na silnici větší bezpečí. „Kruhový objezd je určitě dobrý nápad. Je bezpečnější, a navíc bude doprava díky němu plynulejší,“ myslí si například Tomáš Slavík.

Omezení si vyžádalo také změny v jízdních řádech autobusů linky 401. Ty pojedou mezi Troubskem a Popůvkami po trase autobusu číslo 402, a přibudou jim tak dvě zastávky. Navíc musí kvůli návaznosti na ostatní linky vyjíždět z Brna o čtyři minuty dříve a v opačném směru o čtyři minuty později. „Platí to ale jen pro autobusy, které nejedou jako expresní po dálnici. Takže asi osm párů spojů,“ uvedl Michal Kocourek ze společnosti Kordis.