Zcela zavřená zůstala v pondělí kuřimská základní škola v Tyršově ulici. Podpořit protest proti plánovaným vládním škrtům ve školství se zde rozhodli téměř všichni zaměstnanci. Podle ředitelky školy Hany Kočevové jde o první stávku za dobu jejího působení ve vedení instituce. „Tentokrát nás už nenapadá, jak jinak dát vládě jasně najevo, že s touto destrukcí školství opravdu nesouhlasíme," uvedla ředitelka.

Na základní školu Tyršova chodí například dcera Jany Schimmerlové z Kuřimi. Ta jakožto rodič s protestem učitelů souhlasí. „Jen se bojím, že pro politiky je důležitější vyřešit svůj plat, než řešit ostatní lidi v naší zemi. Hlídání jsem měla zajištěné, ale i kdyby nebylo, dcerka by prostě šla se mnou do práce," sdělila redaktorce Deníku.

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Naopak rodiče dětí navštěvujících kuřimskou Základní školu Jungmannova si na pondělí žádné hlídání shánět nemuseli. Ve škole měli žáci klasické vyučování. „Volbu jsem nechal na jednotlivých zaměstnancích, neinicioval jsem vznik stávkového výboru a odboráři na naší škole neprojevili zájem o účast ve stávce," popsal ředitel školy Richard Mach.

I tak ale zaměstnanci Základní školy Jungmannova projevili svůj nesouhlas s plánovanými vládními škrty. „Jednotlivci se kriticky vyjadřovali individuálně prostřednictvím učitelské platformy. Ta připravila petici ve formě otevřeného dopisu vládě, která jednoduše a výstižně vysvětluje, co se učitelům nelíbí," dodal Mach. K petici se dle svých slov sám připojil.

Ilustrační foto.
Nejen učitelé. Na Brněnsku budou v pondělí stávkovat i další profese

V Jungmannově základní škole pracuje jako speciální pedagožka například Jarmila Fikarová. Stejně jako ostatní zaměstnanci, i ona se rozhodla v pondělí nestávkovat. „Vadí mi brát si děti jako rukojmí a rodičům způsobit starosti. Navíc z dlaně, ve které nic není, si nic nevezmete. Samozřejmě, kdyby byl jiný způsob, tak neváhám," uvedla Fikarová.

Ředitel Jungmannovy základní školy je podle svých slov rád, že zástupci těch ostatních se ke stávce připojili. „Mám radost z toho, že máme možnost volby, a že všichni nemusíme postupovat stejným způsobem. Je dobře, že se tak rozhodli, a že někdo stávkuje a někdo ne a přitom si nerveme hlavy," okomentoval rozdíly v postojích kuřimských základních školách Mach.

Český premiér Petr Fiala.
Stávka škol. Premiér Fiala v den protestů míří na Brněnsko. Navštíví Novou Ves

Kromě připojení se k petici vyjádří Mach solidaritu se stávkujícími a nesouhlas s vládními škrty také zasláním knihy Petru Fialovi. „Koupil jsem panu premiérovi knihu Zámek od Franze Kafky, a tu mu pošlu s přáním, aby příště více vážil slova," zakončil ředitel kuřimské školy.

Kafkův román Zámek:

  • Jde o poslední román spisovatele Franze Kafky
  • Popisuje v něm marné pokusy zeměměřiče K. proniknout do zdejšího, tajemstvím opředeného Zámku, prolomit byrokratické překážky a získat povolení k práci
  • Dílo má dodnes mnoho možných výkladů, v jednom z nich je chápáno například jako metafora marného boje jednotlivce proti byrokracii (pozn. red.)

Kromě nízkých platů a nejisté budoucnosti nepedagogických pracovníků vedlo odboráře k pondělní stávce také plánované snížení prostředků na nákup učebních pomůcek pro děti nebo plánované snížení hodnoty PHmax. Snížení PHmax podle pedagogů ohrozí dělení hodin, což může mít vliv na úvazky pedagogů a kvalitu výuky. Mezi dělené hodiny patří například všechny výchovy, jazyky, praxe či volitelné semináře v maturitních ročnících, ve kterých je třída rozdělená do více skupin.

Desítky dětí tráví pondělí v brněnském vědeckém centru Vida. Pro řadu z nich se jedná o náhradní program místo výuky.
Stávka škol v Brně: náhradní program nabídlo třeba vědecké centrum, podívejte se

Odborářům dále vadí plánované snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga na příští rok a avizované snížení jejich počtu od roku 2025. Dále si stěžují na odkládání zakotvení pozic školního psychologa a speciálního pedagoga do rozpočtových tabulek.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek se rodičům dětí ze stávkujících škol omluvil v otevřeném dopise a převzal za protest politickou zodpovědnost. „Stejnou odpovědnost ovšem nesu také za to, že způsob financování našich škol bude v souladu s ekonomickými možnostmi státu, bude transparentní pro daňové poplatníky a umožní férové odměňování všech zaměstnanců. Dosavadní systém selhává ve všech těchto směrech," uvedl v dopise Bek.