Jednou z brněnských škol, která se do stávky zapojila, je například Gymnázium Slovanské náměstí. Někteří zaměstnanci přesto i v pondělí do školy přišli. „Zúčastnila se většina pedagogů a téměř všichni nepedagogičtí pracovníci, takže jsme nemohli zajistit klasický průběh vyučování. Ti, kteří se nezapojili, vypomáhají s dalšími pracemi ve škole. Například pracujeme na elektronizaci žákovské knihovny,“ reagoval ředitel gymnázia Dalibor Kott.

Zavřená zůstala i Základní a mateřská škola Brno na Náměstí 28. října. „Se stávkou sympatizuji a plně ji podporuji. U nás to bylo v klidu, ve znamení vzájemné domluvy. Ve škole nás bylo asi pět, já jsem pracovala z vlastního rozhodnutí, protože jsem potřebovala některé věci dokončit," prohlásila v pondělí ředitelka školy Ludmila Altmanová.

Stávky se účastnila i Základní škola Brno v Bednářově ulici v Horních Heršpicích. Vyučování nebylo, ale vedení školy uspořádalo pro některé žáky náhradní program. „Naše škola se připojila ke stávce, ale několik pedagogů a zaměstnanců se rozhodlo připojit se symbolicky. Děti si nejdříve vyrobily vánoční obálky a po svačině využily školní zahradu k pobytu venku. Vyšli jsme tedy vstříc rodičům, kteří neměli možnost zajistit hlídání dětí,“ řekl ředitel školy Vlastimil Černý.

Zaměstnanci gymnázia na třídě Kapitána Jaroše se sice stávky přímo nezúčastnili, vedení školy ji ale podpořilo. Ve vestibulu školy byl umístěný transparent a někteří zaměstnanci měli protestní samolepky, učit však nepřestali. „Nestávkujeme, ale stanoviska z dlouhodobého hlediska podporujeme. Peníze by se ve školství škrtat neměly,“ uvedl pro Deník jeden z pedagogů gymnázia. Jméno si uvést nepřál.

Některé školy se do stávky nezapojily

Někteří studenti si pochvalovali, že škola zůstala otevřená. „Nevadí, že není škola zavřená. Takhle aspoň stihneme učivo probrat a nebudeme to dohánět jako domácí úkoly,“ prohlásil jeden ze studentů.

Některé školy se do stávky nezapojily vůbec. Například Základní škola a Mateřská škola Brno Staňkova. „Nemáme odbory a nikdo mě neoslovil, nebyl sestaven ani žádný stávkový výbor. Kdybychom vnímali nějakou iniciativu se ke stávce připojit, zřejmě bychom se připojili, ale nepřišel žádný podnět,“ podotkla ředitelka školy Jana Hlaváčková.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Podporu stávky avizovaly už minulý týden desítky škol v Brně. Důvodem stávky je především protest proti vládním opatřením, které mají omezit peníze ve školství. Protestující také nesouhlasí se snižováním platů nepedagogických pracovníků skrz zrušení takzvaných neobsazených pozic.