Stanoviště se žárovkami si se zaujetím prohlíží penzista Zdeněk Svoboda se svou vnučkou. Do Vida centra se vydali právě proto, aby s dívkou podnikli něco zajímavého a mimořádné pondělní volno nestrávili pouze doma. „Přišli jsme s vnučkou kvůli školské stávce, protože děti nemají vyučování. Osobně mi to nevadí, byli jsme ve Vidě již několikrát, alespoň si trochu zpestříme program. Rodiče vnučky jsou v práci, proto hlídám, ale jsem za to rád,“ reaguje Svoboda, zatímco jeho vnučka postupně rozsvěcuje světla zabudovaná ve stolku.

Podobnou situaci prožívá také Štefan Čižmár, který do jihomoravské metropole dorazil se svým synem až z okolí Litovle na Olomoucku. Do vědeckého centra přijeli kvůli stávce, v důsledku které má chlapec mimořádné volno. „Připravili jsme si plán na celý den, který završíme návštěvou adventních trhů. Trochu mě mrzí, že na stránkách Vidy nebylo jasněji napsané, že je dnes otevřeno. Jistě by pak přišlo více lidí. Hledal jsem na internetu, co lze v Brně podniknout a tomu jsme náš program přizpůsobili,“ říká Čižmár s malým Filipem.

Mimořádně otevřené dveře nabízejí zástupci vědeckého centra právě kvůli pondělní školské stávce. Chtějí tak děti přimět strávit volný den zábavným a chytrým způsobem. „Proto jsme se rozhodli mít otevřeno až do šesti hodin večer, což normálně nebývá. Protože směny plánujeme s velkým, asi měsíčním předstihem, pokusili jsme se alespoň sehnat některé zaměstnance do práce, byť atypicky, abychom byli v případě nutnosti připravení na větší nápor,“ vysvětluje mluvčí Vidy Kateřina Brettschneiderová.

Školky měly zarezervovaný program

Cena za vstupenky zůstává stejná jako v běžné návštěvní dny, standardně bývá pondělí vyhrazené pouze skupinám mateřských škol. I skupinka předškoláků pobíhá začátkem týdne mezi atrakcemi v centru, ne všichni přihlášení se ale nakonec účastní. „Některé školky měly zarezervovaný program, připravili jsme pro ně zázemí a když jsme jim ráno volali a ptali se, kde jsou, řekli nám, že domluvený vstup kvůli stávce zapomněli zrušit a mají zavřeno,“ vypráví Brettschneiderová.

Většině oslovených návštěvníků mimořádná školská stávka, do které se v pondělí zapojují zhruba tři čtvrtiny jihomoravských škol, nevadí. Část návštěvníků ale představují prarodiče s vnoučaty, protože rodiče musejí zůstat v práci. „S dnešním hlídáním problém nemám, stávku podporuji. Rodiče mého vnuka museli do zaměstnání, proto mě požádali, abych s ním strávil den. Na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že je ve Vidě otevřeno, přestože v pondělí normálně bývá zavřená. Tak jsme vyrazili a užíváme si náhradní plán,“ krčí rameny Brňan Josef Víšek.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Podle Marie Skalníkové se ale kolem stávky postupně tvoří větší a větší humbuk. „Přišli jsme s vnukem, protože jeho škola stávkuje, a proto nemá vyučování. Jeden z rodičů je sice doma, ale stejně jsem mu vymyslela alternativu, abychom se společně zabavili. Myslím, že se kolem stávky dělá zbytečný humbuk, ale vládní odpověď na ni také není úplně vhodná,“ krčí rameny penzistka.

V Brně a na Brněnsku se do pondělní školské stávky zapojují zhruba tři stovky mateřských, základních i středních škol. Většina z nich je zavřená úplně, menší část nabízí alespoň náhradní program. Cílem stávkujících je zabránit plánovaným škrtům ve školství, které by dle nich měly zásadní dopad na provoz škol a úroveň vzdělávání. Nesouhlasí rovněž se snižováním platů nepedagogických pracovníků prostřednictvím zrušení takzvaných neobsazených pozic.