Standardně jsou pondělky ve vědeckém centru servisním dnem, kdy místo navštěvují pouze mateřské školy kvůli speciálnímu programu. Otevírací doba současně bývá zkrácená na dobu od deváté dopoledne do dvou hodin po poledni.

Zdroj: Youtube

„Protože se v pondělí do stávky zapojí poměrně velká část škol v kraji, domluvili jsme se s Vidou, že v tento den otevře své dveře mimořádně také pro veřejnost. Rodiče a děti tak využijí její program. Otevřeno bude o čtyři hodiny déle než je obvyklé, tedy od devíti do osmnácti hodin,“ řekl ve středu jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Za běžné vstupné si návštěvníci prohlédnou všechny výstavy, divadlo vědy nebo promítání 3D filmu. „Na tento den nebude možná rezervace škol na školní programy. Protože očekáváme vyšší návštěvnost, posílíme v pondělí také počet pracovníků,“ sdělila mluvčí Vida centra Kateřina Brettschneiderová.

Ke stávce se v pondělí připojí také mateřská a základní škola v Pasohlávkách na Brněnsku a základní škola v Pohořelicích. Zcela zavřeno mít ale nebudou. S nižším počtem zaměstnanců zajistí tamní vedení alespoň částečný náhradní program, a to pro předškoláky a žáky do třetí třídy.

Rodičům uleví také ve Velkých Pavlovicích

„Pro čtvrtý až devátý ročník nejsme s omezeným počtem zaměstnanců schopni zajistit ani náhradní program, proto do školy vůbec nepřijdou. Všichni provozní zaměstnanci včetně pracovníků kuchyní se připojili ke stávce, školní jídelny proto nebudou v provozu. Dětem, které do školy přijdou, je potřeba vzít svačinu s sebou,“ upozornil ředitel Stanislav Polák.

Ulevit rodičům nejmenších dětí se rozhodli rovněž ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. V pondělí tam totiž otevřou speciální třídu pro maximálně pětadvacet zájemců. Takzvaná Škol(k)a na Trkmance bude v provozu od sedmé ráno do čtyř odpoledne.

„S nápadem nouzového řešení pro rodiče přišli ve středu radní poté, co se ke stávce připojila i mateřská škola. Prostory nabídla ředitelka Ekocentra Trkmanka Zita Dvořáková, za což jí moc děkujeme. V Ekocentru budou mít děti jak program, tak teplé jídlo,“ uvedla velkopavlovická místostarostka Renata Bláhová.

Rodiče, kteří školku chtějí využít, se mohli hlásit do pátku. „Skupinka je omezená věkem. Mohou do ní děti školkového věku a také školáci z první, druhé a třetí třídy,“ upřesnila Bláhová.

Desítky návštěvníků přišly ke stánku Deníku během multimediálního dne na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Deník na multimediálním dni v Brně: Zájem o žurnalistiku přilákal davy lidí

Zdůraznila zároveň, že vznik jednodenní skupinky pro nejmenší děti rozhodně není negativní reakcí na chystanou stávku. „Respektujeme rozhodnutí škol i školky. Ale chceme pomoci rodičům, pro které to nebude jednoduché,“ podotkla žena.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Netradiční pohled na Brněnskou přehradu. Proleťte se nad upuštěným Pryglem

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov