Před příjezdem do Nové Vsi měl premiér v plánu navštívit Agro školu - Soukromou střední školu zemědělskou v Pozďatíně na Třebíčsku a setkat se s žáky a učiteli. Informoval o tom server iDNES.cz.

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti," řekl premiér v Brně v den stávky ve školství a dalších odborářských protestů.

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance. Schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou tak podle premiéra nezbytné kroky. Fiala kritizoval odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná. „Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany,“ uvedl na adresu odborů.

Za stávkou ve školství a dalšími protesty vidí Fiala snahu odborářských předáků zviditelnit se. „Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost," prohlásil ministerský předseda, podle kterého odbory nejspíš berou ochotu k jednání jako výraz slabosti vlády.

Vědecké centrum Vida. Ilustrační foto
Stávka škol na jihu Moravy: náhradou bude vědecké centrum nebo dětská skupina

Kolem stávky ve školství podle premiéra kolují nepravdivé informace, které ovlivňují sami protestující. „Nebudou se masivně rušit nepedagogická místa ani rozdělené třídy,“ upozornil Fiala.