Estébácké praktiky zastrašování přetrvaly až do dnešních dnů. Přesvědčil se o tom redaktor brněnského Deníku Rovnost, když poukázal na spojení radnice Brno-­střed s bývalými vysoce postavenými důstojníky komunistické Státní bezpečnosti. Jeden z nich na radnici pracuje jako právník, další od ní získali miliony korun z veřejných zakázek.

„Přestaň s tím,“ napsal anonym z internetu na mobilní telefon v době, kdy redaktor obvolával podnikatele s estébáckou minulostí. Když článek včera vyšel v novinách, dorazila na soukromý mobil redaktora další textová zpráva. „Riskuješ – čekej..“ Odesílatel opět využil anonymní internetové SMS brány.

Redakce brněnského Deníku Rovnost si nechala udělat právní rozbor vzkazů. „Může to být trestný čin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci nebo vydírání. Zvlášť alarmující je, že někdo vyhrožuje novináři. To zvyšuje společenskou nebezpečnost. Určitě bych podal trestní oznámení,“ doporučil pracovník advokátní kanceláře, který si ale nepřál být jmenován.

Stejný postup poradila brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. „Redaktor by to měl určitě jít oznámit na příslušné oddělení policie, aby se tím mohli naši pracovníci zabývat,“ řekla Procházková.

Bývalý major StB zodpovědný za sledování lidí a dnešní právník přestupkového oddělení radnice Brno-­střed Miloš Duba se o minulosti nadále odmítá bavit. Před fotografem Deníku Rovnost se nejprve schoval do skříně, poté s ním mluvil zamaskovaný svetrem omotaným kolem hlavy. Nakonec se zamkl v kanceláři a sekretářka tvrdila, že v ní není.

Dubův nadřízený, starosta Brna-­středu Michal Bortel, s redakcí nekomunikuje. A místostarostka Dagmar Hrubá má už druhý den vypnutý telefon. Obchody s estébáky a jejich zaměstnávání na místě úředníků však odsoudil brněnský primátor Roman Onderka. „Žádný předpis, který by to zakazoval, neexistuje. Odporovalo by to českým zákonům. Problém mi ale dělá, že tihle lidé na sebe nepřevzali odpovědnost za službu minulému režimu. Ve většině případů vědomě páchali zlo,“ prohlásil Onderka.

Bývalí estébáci získali od daňových poplatníků díky vedení radnice Brno-­střed minimálně sedmnáct milionů korun. V řadě případů byly jejich firmy ve výběrovém řízení samy, takže musely vyhrát. Podklady pro řízení připravoval tajemník Radovan Novotný, smlouvy podepisovali Bortel a Hrubá.
To se týká především firmy Alfa – COM. Tu vlastní bývalý pracovník Správy sledování StB Milan Krajíček. Policie ho vyšetřuje kvůli falšování stamilionových zakázek od ministerstva obrany. Alfa – COM přitom spravuje třetinu bytového fondu městské části.

Pro firmu bývalého podplukovníka StB Antonína Rozsypala se zase vedení radnice pokusilo získat půlmilionovou dotaci. Kvůli odporu opozice a zájmu médií od toho upustilo.

A bývalí estébáci Jiří Rybníček a Petr Turský hlídají Sportovní a rekreační areál Kraví hora, který městské části patří.

Ačkoliv vedení radnice mlčí, koaliční občanští demokraté chtějí o estébácích jednat. Šéf zastupitelů ODS na Brně-středu Robert Kerndl redakci sdělil, že věc otevře na středečním jednání radních.