Bezprostřední okolí školy však už od září trápí silný hluk z těžké techniky, zvýšená prašnost i bezpečnostní rizika, která výstavba nového projektu brněnského developera pro žáky představuje. Ještě posledních několik dní tak brněnská základní škola Labyrinth sídlí v Technické ulici na pomezí Králove Pole a Žabovřesk.

Překročený hygienický limit hluku, zatarasený hlavní vchod do školy, menší počet únikových cest nebo nedostatečná bezpečnost pro pohyb dětí v okolí školy. Takový je podle vedení školy jen částečný výčet problémů, kterým v základní škole Labyrinth čelí nejen žáci, ale i učitelé. Namísto současné lokality proto již na podzim začali s hledáním alternativního místa. Sto padesát žáků a třicet pracovníků školy se nyní stěhuje do budovy vzdálené jen necelý kilometr.

Děje se tak po necelém roce a půl, kdy žáci usedli do lavic v Technické ulici vůbec poprvé. „K přesunu školy mě donutily nepříjemné okolnosti spojené s jednáním pana Filipa Mátla, který vystupuje jménem pronajímatele. Přestože jsme pana Mátla několikrát upozorňovali, že z jejich strany dochází k porušení právních předpisů i povinností pronajímatele, nesetkali jsme se dosud z jeho strany se vstřícným a nápravným přístupem. Vždy řešil pouze dílčí věci, a to jen v případě, kdy se ohlásila kontrola správních orgánů,“ stěžoval si ředitel základní školy a gymnázia Labyrinth Břetislav Svozil.

Staveniště přímo pod okny třídy

S nepříjemnou situací se žáci a učitelé potýkají od začátku školního roku, kdy developer začal v místě se stavbou podzemních garáží. Informaci o projektu ale podle zástupců školy obdržel ředitel teprve měsíc před jeho zahájením.

„Opakovaně jsem se byl panem Mátlem ubezpečován, že se stavba v blízkosti školy v příštích letech nechystá. Až nyní ale zjišťujeme, že plán na výstavbu byl hotový už před podpisem nájemní smlouvy. Naše smlouva navíc, zdá se, sloužila jako záruka bance pro výhodný úvěr stavebníkovi,“ pokračoval Svozil.

Obří exponáty na výstavě MegaBrouci.
MegaBrouci v Brně a poslední víkend. Unikátní podívaná láká na výstaviště

Přímé okolí školského zařízení obsadily bagry konkrétně před školou, zcela zmizel například hlavní vchod do budovy. Největší potíže mají žáci i učitelé zejména s hlukem ze stavby, který je mnohdy rušil při vyučování. Představitelé školy se proto rozhodli pro změření úrovně hluku. Výsledek? Překročení hygienických limitů o patnáct decibelů.

„Jeden z učitelů se kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám rozhodl podat i výpověď, několik dalších požádalo o ukončení pracovního poměru dohodou. Řada rodičů hrozí, že dá své děti jinam v případě, že nesjednáme okamžitou nápravu,“ povzdechl si ředitel školy Břetislav Svozil.

Strany se potkají u soudu

Vedení Labyrinthu se proto rozhodlo podat výpověď z nájmu, kvůli neshodám s pronajímatelem bude mít spor zřejmě dohru u soudu. „Nemáme potřebu se vyjadřovat k výstavbě, o které byl pan ředitel informovaný již od roku 2017. Stavební činnost na sousedním pozemku je pravomocně povolená ze strany správních orgánů. Necítíme potřebu komentovat rozhodnutí ředitele umístit sto padesát dětí do prostor, které nejsou hygienicky, požárně ani stavebně způsobilé pro výuku žáků základní školy a gymnázia,“ napsal v reakci pro Deník majitel budovy Filip Mátl.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Zástupci školy navíc namítají, že je počínání úřadů kontroverzní. Neumožnily jim totiž nahlédnutí do spisu stavebního úřadu ani neregulovaly stavbu v dostatečné spolupráci s hygieniky, ačkoli se jedná o stavební práce v bezprostřední blízkosti dětí. „Nebyly ani zahájeny kroky ke kontrole možného protiprávního jednání úřadů,“ krčila rameny právnička školy Vladislava Křivová.