Autorem vystavených snímků je fotograf Petr Stiller, který je na vozíku. Kdysi přemýšlel, jak by mohl využít svůj volný čas a dostal se k focení. Špatný úchop mu však dlouhou dobu ovládání aparátu komplikoval. Po čase přišel na kabelovou spoušť, kterou může držet v puse. „Foťák se pro mě stal komunikačním nástrojem a přiměl mě chodit mezi lidi. Dodal mi totiž odvahu a sebevědomí se s nimi setkávat. Fotoaparát se stal mou bránou k lidem," sdělil Petr Stiller.

Nyní vyráží na dovolenou, při které chce zdolat 333 kilometrů a dojet z Brna až do své rodné Bíliny.

Letos již nadační fond podpořil více než sto klientů, mezi které rozdělil dva miliony korun. „Peníze použili ke koupi zdravotních pomůcek, například vozíku, který může stát i šest set tisíc korun. Mnohdy je klienti použijí k vybavení domácností, zaplacení kroužků pro děti či pokrytí nákladné operace," informovala místopředsedkyně správní rady fondu Monika Škorpíková.

Zvolená pětice, která byla prezentována na výstavě, tvoří pouze zlomek z celkového počtu. „Lidé nebojují jen se zdravotním handicapem, ale i se složitou životní situací, do níž se nemuseli dostat vlastní vinou a nyní není v jejich silách ji vyřešit," poukázala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

KAROLÍNA LUNDOVÁ