Autorem vystavených snímků je fotograf Petr Stiller, který je na vozíku. Kdysi přemýšlel, jak by mohl využít svůj volný čas a dostal se k focení. Špatný úchop mu však dlouhou dobu ovládání aparátu komplikoval. Po čase přišel na kabelovou spoušť, kterou může držet v puse. „Foťák se pro mě stal komunikačním nástrojem a přiměl mě chodit mezi lidi. Dodal mi totiž odvahu a sebevědomí se s nimi setkávat. Fotoaparát se stal mou bránou k lidem," sdělil Petr Stiller.

Nyní vyráží na dovolenou, při které chce zdolat 333 kilometrů a dojet z Brna až do své rodné Bíliny.

Nová česká Miss Karolína Kopíncová.
Nová Miss z Brna: kráska, která se vracela domů špinavá a s odřenými koleny

Letos již nadační fond podpořil více než sto klientů, mezi které rozdělil dva miliony korun. „Peníze použili ke koupi zdravotních pomůcek, například vozíku, který může stát i šest set tisíc korun. Mnohdy je klienti použijí k vybavení domácností, zaplacení kroužků pro děti či pokrytí nákladné operace," informovala místopředsedkyně správní rady fondu Monika Škorpíková.

Zvolená pětice, která byla prezentována na výstavě, tvoří pouze zlomek z celkového počtu. „Lidé nebojují jen se zdravotním handicapem, ale i se složitou životní situací, do níž se nemuseli dostat vlastní vinou a nyní není v jejich silách ji vyřešit," poukázala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

KAROLÍNA LUNDOVÁ