Ta ruka je nejspíš zlomená, ale musíte nejdřív na pohotovost, tady vám nepomůžeme. Nemáte doporučení k vyšetření. To slýchají pacienti, kteří přijdou po pracovní době do bohunické nebo svatoanenské nemocnice. Tvrdí to lékaři s Úrazové nemocnice Brno, která ve městě zajišťuje pohotovost.

Sepsali kvůli tomu otevřený dopis, v němž obě nemocnice kritizují. Vadí jim, že posílají pacienty na pohotovost i v případech, které jsou akutní. A zbytečně tak zatěžují ambulance v úrazovce.

Situace se podle nich výrazně zhoršila v červnu. „To se začal areál v Bohunicích na noc a o víkendech zavírat. Dá se tam dostat jen přes vrátnici. Přece není možné, aby vrátný posuzoval, který případ je akutní a který ne,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost jeden z autorů dopisu Martin Kelbl.

Tvrdí, že na ambulanci úrazovky v posledních týdnech ošetřoval desítky akutních pacientů odmítnutých na bohunické vrátnici. „Například člověka se zlomeným zápěstím,“ uvedl Kelbl. Zdůraznil, že v červnu a o víkendech úrazovka ošetřila o čtvrtinu lidí víc než obvykle.

Tvrzení proti tvrzení

Vedení Fakultní nemocnice Brno se nařčení brání. „Vážné případy rozhodně neodmítáme. Ani pacienty, kteří přijdou po pracovní době s doporučením k vyšetření,“ zdůraznil Kraus.

Měsíčně podle něj v nemocnici ošetří po nocích a o víkendech až čtyři tisíce lidí. „Z toho asi čtyřicet procent přijde bez doporučení,“ uvedl. Někteří takoví pacienti podle něj přicházeli s banálními potížemi, proto se areál začal zavírat. Lidé si prý začali plést nemocnici s pohotovostí.

Proti otevřenému dopisu se důrazně ohradila i Fakultní nemocnice u svaté Anny. Žádá veřejnou omluvu. „Není pravda, že ambulantně neošetřujeme pacienty bez předchozí prohlídky na pohotovosti. Čtyřiadvacet hodin denně u nás platí takzvaný Řízený objednávkový systém. Určuje, podle jakých priorit pacienty ošetříme,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Koška.

Přednost mají lidé v ohrožení života a lidé, kteří potřebují ošetření do jedné hodiny. Pak následují řádně objednaní pacienti. „Kdykoliv ošetříme i ty, kteří přijdou bez objednání či doporučení. Budou ale muset čekat. Někdy i několik hodin,“ doplnil Koška.

Otevřený dopis má nyní na stole i vedení úrazovky. Lékaři jej totiž sepsali bez jeho vědomí. „Souhlasíme, že je neetické odmítat pacienty s akutnějším zraněním jenom kvůli tomu, že musí nejprve na pohotovost. Na druhou stranu je v dopise několik nejasností,“ uvedl náměstek ředitele úrazové nemocnice Jan Filipinský. Stanovisko k dopisu oficiálně zaujme příští týden.

Oproti červnu se podle něj navíc situace už uklidnila. Počty ošetření na ambulanci se blíží normálu. „Dnes už je to okolo 170 pacientů za víkend. V prvních třech červnových víkendech jich bylo přes dvě stovky,“ doplnil Filipinský.

Souhlasí s tím, že provoz ambulancí ve všech nemocnicích komplikují neukáznění pacienti. „I k nám chodí mnoho lidí s lehkými problémy bez jakéhokoliv doporučení. Jen proto, že přes den neměli čas jít k lékaři. K tomu nemocniční ambulance rozhodně neslouží,“ zdůraznil Filipinský.

Dopisem se má příští týden zabývat i vedení Jihomoravského kraje. Ten je zřizovatelem pohotovosti. „Je ovšem otázka, nakolik můžeme situaci ovlivnit. Zřizovatelem Fakultní nemocnice Brno je ministerstvo zdravotnictví. Jenom to může nemocnici nařídit, aby omezený vstup do areálu zrušila,“ upozornil Jan Čupera, který zastupuje vedoucího krajského odboru zdravotnictví.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví se ve čtvrtek redakci nepodařilo získat.

KLÁRA ŽIDKOVÁ
ZUZANA TAUŠOVÁ