Jedním z největších úspěchů současné koalice je podle ní třeba posun stavby Janáčkova kulturního centra, o kterém už Brněnský deník Rovnost informoval. „Díky jednání s architekty ve sporu kolem centra by měla být žaloba na město stažená a věřím, že se opravdu začne stavět co nejdřív. Také jsme našli nejvýhodnější místo pro stavbu multifunkční haly, která bude sloužit nejen Kometě,“ zmínila Vaňková.

Brněnské koalice
- Nové vedení města vzešlo z říjnových komunálních voleb.
- V Brně zvítězilo se ziskem přes třiadvacet procent hlasů hnutí ANO v čele s tehdejším primátorem Petrem Vokřálem. Druhá skončila ODS.
- Ani ne týden po volbách však hnutí ANO zamířilo do opozice.
- Občanští demokraté se totiž spojili s Piráty, lidovci a so-ciálními demokraty.
- Nové vedení města začalo vládnout po ustavujícím zasedání zastupitelstva v listopadu.

Dosavadní práci nové brněnské koalice však kritizují někteří opoziční zastupitelé. Například kvůli pomalé práci na změnách. „Je těžké něco hodnotit, když koalice zatím nic nepodnikla. Její zástupci slibovali, že udělají něco s rezidentním parkováním, a zatím do systému ani jednou nezasáhli. Kromě rozpočtu se na žádném zasedání zastupitelstva neprojednávalo nic podstatného,“ prohlásil městský zastupitel za hnutí ANO a bývalý náměstek primátora Richard Mrázek.

Podle primátorky vedení na změně systému modrých zón aktuálně pracuje. „Materiál je před dokončením, ale přenastavit vše tak, aby nová pravidla byla komfortní pro obyvatele i návštěvníky Brna, je opravdu složité,“ konstatovala. Změnu můžou podle Vaňkové Brňané očekávat v polovině letošního roku.

Největší požár likvidovali hasiči u Bukovinky na Blanensku
Oheň likvidovali hasiči sedmkrát. Největší u Bukovinky na Blanensku

Podle lidoveckého náměstka primátorky Petra Hladíka řešení některých problémů navíc komplikuje zdlouhavá komunikace s úřady. „Stává se, že hází městu klacky pod nohy. To jsou věci, které nás třeba na začátku nenapadnou, a proto se vše protahuje,“ odůvodnil.

Za největší úspěchy koalice považuje řešení sportovní infrastruktury i tvrdší postup ve sporu s Liborem Procházkou, o kterém Rovnost obsáhle informovala. Podnikatel tvrdí, že jeho firmy vlastní za Lužánkami chodníky a parkoviště. Kvůli tomu na Ponavě město nemůže stavět. O vlastnictví nemovitostí se bude s Procházkou soudit.

Právě způsob řešení tohoto konfliktu hodnotí jako odvážný brněnský politolog Michal Pink. „Podobné razantní rozhodování naznačuje, že současná politická reprezentace Brna se nechová příliš poddajně vůči zájmovým skupinám. Stejně tak byl odvážný krok jít do koalice v tomto složení,“ řekl Pink.

Ilustrační foto
Řidiči na jižní Moravě jsou bronzoví. Ve sbírání bodů

Do primátorského křesla usedla Markéta Vaňková po ustavujícím zasedání brněnských zastupitelů loni v listopadu.