Náměstím se už od začátku line vůně grilovaných klobás a zní jím dětský smích. „Mohli bychom spolu mluvit třeba o první písemné zmínce 775 let, což je půlkulaté výročí. My jsme tady ale od toho, abychom představili ty, kteří Královo Pole tvoří. Děti, obyvatele, spolky, instituce, školy a tak dále,“ uvádí na začátek moderátorka akce Monika Brindzáková.

Ještě předtím, než se napjaté obecenstvo sedící v rozpáleném dopoledni na lavičkách, dočká prvního vystoupení, přichází na jeviště královopolská místostarostka Andrea Pazderová. „Ráda bych uvedla první blok programu, který tvoří vystoupení královopolských základních škol,“ promlouvá k lidem.

Zatímco na jevišti procítěně zpívá dvojice dívek ze sboru Paprsek při Základní škole Staňkova, začínají někteří návštěvníci kroužit okolo stánků rozmístěných po obvodu parku „Víte z čeho jsou rovnátka? Z chirurgické oceli. A z ní jsou i naušnice, s nimi se nic nestane ani ve vodě,“ vysvětluje jedna z prodavaček zákaznicím nad nejrůznějšími stříbrně zářícími šperky, které má rozprostřené před sebou.

Kromě vystoupení žáků přihlíží návštěvníci také nacvičeným číslům tanečníků a odpoledne je rozezpívává také místní dechová hudba Královopolka. Mezi lidmi se prodírají i mladí muži v krojích se džbánem vína. „Dáte si vínečko? Přijďte příští týden na Královopolské vinobraní,“ zvou chlapci každého a pobízí návštěvníky k ochutnání vína.

Krátce před pátou hodinou odpoledne začíná publikum rozezpívávat kapela Meteor z Prahy. „A nejlepší na nich je, že jsou z Brna,“ směje se moderátorka vesele. Začíná tím série několika koncertů, při nichž se můžou lidé bavit až do jedenácti hodin večer.