Lidé si ji mohou prohlédnout od středy. „Medlánky jsou fenomén," řekl kurátor oboru Letectví a kosmonautika v Technickém muzeu v Brně a spoluautor výstavy Tomáš Přibyl.

Aktivisté  Greenpeace dnes před brněnskou Ikeou upozorňovali na jejich zjištění, že firmy, které nedávné vyšetřování spojilo s kácením ve vzácných starých lesích v rumunských Karpatech, dodávají své produkty i do českých obchodů IKEA.
Protest Greenpeace před Ikea v Brně. Vadí jim židle a postele z karpatských lesů

Za oficiální začátek létání v Medlánkách je považovaná 1. Národní soutěž plastových letadel u Brna, která se konala v říjnu a listopadu 1924, tedy před sto lety. Historie medláneckého aeroklubu pamatuje různé příběhy. „V roce 1931 plachtaře vyhnali místní sedláci, kteří si stěžovali, že jim přistávají do kukuřice, a tak si museli hledat nové místo. Našli ho u Čebína. Potom byla okupace. Letci se zase stáhli z Čebína zpátky do Medlánek a cvičili tam piloty Luftwaffe," zmínil Přibyl.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Výstava v Technickém muzeu obrazem i mnoha původními předměty připomíná začátky létání na Medlánkách. „Je tady plaketa Moravského aeroklubu. Vznikly dva exempláře, druhý dostal tenkrát prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Další předměty jsou kořistní kukly, které byly vyrobené v Německu před druhou světovou válkou," poznamenal Přibyl.

Na výstavě velikostí vyčnívá kus z kluzáku Schulgleiter, který se vyráběl ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století v Německu. „Byl to jednoduchý kluzák. Let trval třeba deset, dvanáct sekund. Křídlo bylo z pergamenu," přiblížil Přibyl. K vidění tam jsou letecké přístroje, mapy, obové fotografie i úlomky z havarovaných letounů.

Duhový pochod v ulicích Brna.
Létala na ně dlažba, zápalné lahve. Duhový průvod Pride v Brně bude s ochrankou

Vyvrcholením oslav bude letecký den v sobotu 14. září. „Poslední letecký den se v Brně konal naposledy v roce 2008,“ uvedla archivářka Aeroklubu Brno-Medlánky Alena Fialová.