Eskalátory pravidelně využívala, aby se rychle dostala z obchodního centra Letmo až do podchodu u brněnského hlavního nádraží. Poslední tři měsíce však musí Brňanka Marcela Föersterová po vysokých schodech chodit pěšky. „Mám problémy s klouby, vyjít nahoru pro mě není žádná legrace. Navíc mám strach, že kdykoliv po nich jdu, najednou se rozjedou a slisují mě dovnitř. Nejsem jediná, která se toho bojí,“ řekla žena redaktorce Rovnosti přímo na místě.

V současné době jsou eskalátory v havarijním stavu. Správcem obchodního centra Letmo je společnost PZ Projekt, která si prostory pronajímá od města. Důvodem dlouhé prodlevy mezi odstavením eskalátorů a začátkem rekonstrukce byly spory dřívějšího vedení společnosti s představiteli Brna. „Vedení naší firmy doznalo v uplynulých dnech změn. Jako aktuální nájemce považuji opravu schodů za prioritu,“ podotkl jednatel firmy PZ Projekt Gustav Zlatý.

Podnikatel Libor Procházka u Městského soudu v Brně na snímku z roku 2020.
Spor mezi Brnem a Procházkou o pozemky za Lužánkami: podnikatel se odvolal

Dřívější správce požadoval za správu pronajatých prostor více než milionovou kompenzaci. O slevě z nájemného však majetkový odbor brněnského magistrátu nejednal. „Nájemce má povinnost zajistit na své náklady provoz, údržbu, opravy i rekonstrukce podchodu a eskalátorů v budově. Ze svého rovněž nese náklady na spotřebovanou elektrickou energii, vodné, stočné a nemá nárok na úhradu takto vynaložených nákladů vůči městu,“ vylíčila Kateřina Gardoňová z tiskového střediska Magistrátu města Brna.

Původně mělo město na nemovitosti podíl, později však uzavřelo dohodu o vypořádání vlastnictví. Aktuálně vlastní společnost provozující obchodní centrum dům, pozemek stále patří městu. „Povinnost údržby eskalátorů je nájemci známa, zavázal se k ní smluvně. Noví jednatelé zatím řeší, zda bude nutné opravy rozdělit na etapy a na kdy je naplánovat,“ doplnila Gardoňová.

Dlouhodobě nefunkční eskalátory neobtěžují jen kolemjdoucí, ale také provozovatele obchodů přímo v Letmu. „Zákazníků nám ubylo kvůli covidu, teď k nám nechodí kvůli rozbitým schodům. Navíc nás už nebaví poslouchat nářky lidí, jak musí vyjít dvě patra pěšky, opakuje se to každý den,“ zhodnotila situaci provozní tamního květinářství Veronika Novotná.

Dělníci už dva měsíce staví část velkého městského okruhu na Tomkově náměstí v Brně.
Dva měsíce prací na Tomkově náměstí: zbořená většina budov a překvapivý nález

Na kolik opravy eskalátorů vyjdou, zatím není jasné. Podle nového jednatele obchodního centra Letmo Gustava Zlatého se budou pohybovat v řádech jednotek milionů korun.

První Brňané se po nových schodech projedou nejdříve na konci října, nejpozději má být hotovo koncem roku.