Spolu s nimi se rozezní hlasy stovek přihlížejících lidí, kteří přišli na tradiční akci Česko zpívá koledy. Dvanáctým rokem ji vyhlašuje Deník. A nejenom tady v Brně. Přestože se letos centrum celé akce přesunulo právě do tohoto města, jenom v Jihomoravském kraji se pěje na bezmála stovce dalších míst. Více jich je pouze v jižních Čechách.

„Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom,“ zpívá zkomoleným hlasem hlouček náctiletých chlapců. Někteří si dělají legraci, jiní zpívání koled berou vážně. „Písničky znám všechny z kostela,“ sdělují si například dvě dámy v důchodovém věku.

| Video: Youtube

Úvodem zní koledy jako Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a Pásli ovce valaši. Ty jsou součástí takzvaného povinného cyklu, který se zpívá v celé republice. Následují koledy, které vyšly nedávno na CD V půlnoční hodinu, obsáhlé sbírce vánočních koled z nejrůznějších oblastí Čech, Moravy a Slezska vzniklé ve studiu Českého rozhlasu.

Všichni zpívají jednotně. Před začátkem oblíbené události si lidé rozebrali zpěvníky, které k této příležitosti vydal právě Deník. Úderem šesté se podle nich zpívá na téměř devíti stech místech v celé republice.

„Budeme zpívat písničky nám nejmilejší, krásné koledy, které máme všichni rádi. Zjistili jsme však, že každý je zpívá trošku jinak. Vydali jsme proto zpěvníky, abychom zpívali jednotně a znělo to celou republikou,“ vysvětluje Jiří Kokmotos, průvodce programem Česko zpívá koledy a vedoucí programu Českého rozhlasu Brno, který s Deníkem na akci spolupracuje.

Česko zpívá koledy v Brně | Video: Deník/Tereza Hálová

Na náměstí tedy nepanuje žádná anarchie, a to ani v účasti. Zájemci se totiž k vánočnímu zpívání přihlašovali na stránkách Česko zpívá koledy. Někteří se přesto akce neúčastní zcela dobrovolně. „Přišly jsme na trhy a jenom, co jsme tudy procházely, odchytili nás. Vzaly jsme si tedy zpěvníky a budeme zpívat,“ směje se Marcela Dvořáčková s dcerami.

Co je čeká, netuší, nechají se ale překvapit. Koledy znají a ty, které ne, si přečtou. „Víme, že je to celorepubliková akce a že je to na dnešek, ale že se do toho takhle trefíme, s tím jsme nepočítaly,“ dodává pobaveně trojice žen.