Spolu s nimi se rozezní hlasy stovek přihlížejících lidí, kteří přišli na tradiční akci Česko zpívá koledy. Dvanáctým rokem ji vyhlašuje Deník. A nejenom tady v Brně. Přestože se letos centrum celé akce přesunulo právě do tohoto města, jenom v Jihomoravském kraji se pěje na bezmála stovce dalších míst. Více jich je pouze v jižních Čechách.

„Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom,“ zpívá zkomoleným hlasem hlouček náctiletých chlapců. Někteří si dělají legraci, jiní zpívání koled berou vážně. „Písničky znám všechny z kostela,“ sdělují si například dvě dámy v důchodovém věku.

Zdroj: Youtube

Úvodem zní koledy jako Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a Pásli ovce valaši. Ty jsou součástí takzvaného povinného cyklu, který se zpívá v celé republice. Následují koledy, které vyšly nedávno na CD V půlnoční hodinu, obsáhlé sbírce vánočních koled z nejrůznějších oblastí Čech, Moravy a Slezska vzniklé ve studiu Českého rozhlasu.

Všichni zpívají jednotně. Před začátkem oblíbené události si lidé rozebrali zpěvníky, které k této příležitosti vydal právě Deník. Úderem šesté se podle nich zpívá na téměř devíti stech místech v celé republice.

Vánoční trhy v Brně. Ilustrační foto
Brněnské Vánoce provoní Báječňák. Deník nabízí tipy, kam zajít nasát atmosféru

„Budeme zpívat písničky nám nejmilejší, krásné koledy, které máme všichni rádi. Zjistili jsme však, že každý je zpívá trošku jinak. Vydali jsme proto zpěvníky, abychom zpívali jednotně a znělo to celou republikou,“ vysvětluje Jiří Kokmotos, průvodce programem Česko zpívá koledy a vedoucí programu Českého rozhlasu Brno, který s Deníkem na akci spolupracuje.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Na náměstí tedy nepanuje žádná anarchie, a to ani v účasti. Zájemci se totiž k vánočnímu zpívání přihlašovali na stránkách Česko zpívá koledy. Někteří se přesto akce neúčastní zcela dobrovolně. „Přišly jsme na trhy a jenom, co jsme tudy procházely, odchytili nás. Vzaly jsme si tedy zpěvníky a budeme zpívat,“ směje se Marcela Dvořáčková s dcerami.

Co je čeká, netuší, nechají se ale překvapit. Koledy znají a ty, které ne, si přečtou. „Víme, že je to celorepubliková akce a že je to na dnešek, ale že se do toho takhle trefíme, s tím jsme nepočítaly,“ dodává pobaveně trojice žen.