Výstražnou stávkou s názvem Vyjdi ven chtějí studenti upozornit na porušování ústavních hodnot zástupci vlády. „Denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme. Chceme, aby prezident plnil ústavní funkci a aby o naší budoucnosti nerozhodovali trestně stíhaní lidé,“ uvedl iniciátor stávky Luboš Louženský.

Účast na protestním shromáždění na brněnském náměstí Svobody přes sociální sítě zatím přislíbilo téměř devět set lidí. Další tři tisíce o akci projevily zájem. V centru Brna budou protestovat například studenti brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, Vysokého učení technického nebo Mendelovy univerzity.

Výzva studentů #VyjdiVen•Požadujeme, aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
•Požadujeme, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
•Požadujeme, aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.


Připojí se ale i řada středních škol. Stávky se zúčastní například žáci Gymnázia Matyáše Lercha. „Mrzí nás, když spousta starších lidí říká, jak je dnešní generaci mladých lidí všechno jedno a vůbec se neangažují. Nám to jedno není. Když se podíváme do historie, co studenti dokázali, jsou pro nás vzorem, že i malé akce můžou vyvolat velké reakce,“ uvedla za organizátory místní studentka Petra Jančářová.

Přesně v poledne vyjdou na půl hodiny z budovy školy studenti gymnázia v Křenové ulici v Brně. Kvůli bezpečnosti se sejdou na dvoře školy. „Studenti se shromáždí, přečtou projevy a poté se vrátí na vyučování. Beru to jako projev občanské iniciativy. To je přesně to, co je učíme. Nebýt ovcemi a mít názor,“ okomentoval ředitel školy Miroslav Marek.