Obě budovy navíc strážníkům už nevyhovovaly, ať už třeba náročností vytápění nebo technickým stavem. „Posun je i z hlediska úložných prostor. Velkou místnost v patře využijeme pro ukládání protiúderových kompletů, ve sklepě zase pohodlně uskladníme štíty. Přímo v budově máme navíc garáž,“ vypočítal zástupce vedoucího pořádkové jednotky, která se do budovy kompletně nastěhuje zhruba do měsíce, Petr Čermák.

Náklady na rekonstrukci budovy se vyšplhaly na více než jedenáct milionů korun, nové působiště strážníků ale pomůže i lidem v centru města. Labská ulice je totiž přes pražskou radiálu napojená na velký městský okruh. „S použitím majáků a sirén je pořádková jednotka schopná přibližně do pěti minut řešit nenadálé události například až u hlavního nádraží,“ vysvětlil Ghanem.

Strážníci této jednotky se specializují mimo jiné na hlídání hokejových a fotbalových utkání, na doprovody revizorů v nočních rozjezdech nebo na dohled při demonstracích. „Jsou to ti muži v kuklách, které potkávají lidé při mimořádných událostech,“ konstatoval Čermák.

Nová budova ale není jediná novinka, kterou strážníci představili. Vnitřek jejich služebních aut totiž nastříkali speciálním nástřikem, který je chrání proti infekcím, virům i plísním. „Docílíme tím toho, že budeme mít víc zdravých strážníků než doma na nemocenské. Částečně tím reagujeme i na epidemii žloutenky, strážníci denně pracují s rizikovými skupinami lidí, mezi kterými se nákazy šíří velmi rychle,“ uvedl ředitel strážníků Luboš Oprchal. Ošetření vnitřku jednoho auta vyjde zhruba na tisíc korun.

Platit ale nebudou muset za ošetření nového elektromobilu, který měli nově začít od středy testovat. Rada města Brna ho zamítla, protože auto značky BMW strážníkům nabízela společnost Synot, která podniká v oblasti hazardu. „Byla to otázka spádové oblasti. Auto jsme chtěli využít na ty případy, kdy s úředníky objíždíme nepohyblivé osoby. Nicméně i nyní na tuto práci máme auto na plyn, které je relativně nové,“ doplnil Ghanem.

Brněnští strážníci se zapojí i do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Zhruba třicet z nich se například odhodlalo zlikvidovat rozsáhlou skládku na Červeném kopci v Brně. Zároveň se ve čtvrtek vydají sbírat injekční stříkačky, které odhazují narkomani po Brně. Vyrazí dva dny před tím, než stejnou činnost začnou dělat dobrovolníci.