Jako bezpečná síla ledu se obecně uvádí dvanáct centimetrů. „Upozorňujeme na to, že na přírodní vodní ploše není možné nikdy garantovat bezpečný pohyb, i když naměříme poměrně velkou tloušťku ledu,“ prohlásil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Strážník poříční jednotky Pavel Vrtěna, který tloušťku ledu měřil, upozornil, že síla ledu může být na různých místech jiná. „Záleží na tom, jaké je tam podloží. Tady má tloušťku 11,5 centimetru o třicet nebo padesát metrů vedle může být jen dva centimetry. Lidé by si měli vstup na led rozmyslet. Pokud už mají nutkání vlézt tam, pak by se měli držet při kraji,“ řekl. Na přehradě také pracují bahenní plyny, které led od spodku narušují.

Strážníci už vědí o dvou případech, kdy se na přehradě návštěvníci propadli. „Zůstaly tam díry v ledu a stopy po tom, jak se snažili doplazit na břeh. Nicméně při kontrole hlídky už na místě nikdo nebyl,“ uvedl Ghanem.

Podle Ghanema budou v dalších dnech měřit tloušťku ledu na přehradě denně nebo každý druhý den. „Někdy nám lidé telefonují už po dvou dnech silnějších mrazů, jestli mohou na přehradě bruslit. Přehrada přitom ani tak není zamrzlá,“ podotkl.

Výsledky měření ledu:

- Brněnská přehrada, přístaviště: 11,5 cm
- Žebětínský rybník: 10,5 cm
- Chrlice, Splaviska: 10 cm
- Chrlice, biotop: 10 cm
- Mariánské údolí, Muška (u Muchovy boudy): 16,5 cm
- Mariánské údolí, Pod hrádkem: 11,5 cm
- Mariánské údolí, Kadlcův Mlýn: 13 cm
- Medlánecký rybník: 8 cm