Lidé mají při plánování cest do přírody volit rozvážný přístup. „Například u břehů Brněnské přehrady to v tomto týdnu často vypadalo jako uprostřed letní sezóny, což v žádném případě nekoresponduje se smyslem vládního nařízení, aby se lidé zbytečně neshlukovali," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ostrava v celostátní karanténě, 18. března 2020. Vláda ČR vyhlásila dne 15.3.2020 celostátní karanténu kvůli zamezení šíření novému koronavirové onemocnění (COVID-19).
Do kraje dorazí 60 tisíc respirátorů. V Břeclavi bude od pondělí odběrové místo

Provoz na tísňové lince 156, kterou obsluhuje operační středisko městské policie, narostl po nařízení nosit roušky na veřejných místech o polovinu. Lidé se na ni obrací s obecnými dotazy na podmínky všeobecné karantény, fungování obchodů či dočasné zrušení rezidentních zón. „Strážníci na operačním středisku kromě vyřizování hovorů koordinují práci hlídek, sledují radioprovoz, reagují na alarmy ze střežených objektů, monitorují kamerový systém a zabývají se mnoha dalšími úkoly," přiblížil Ghanem.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Upozornil zároveň, že řada podnětů volajících není opodstatněná. „Lidé upozorňují například i na lidi, kteří na vlastním oploceném pozemku opravují střechu s odkrytým obličejem nebo na balkoně rodinného domu kouří cigaretu. Povinnost nosit roušky přitom platí jen na veřejných místech a koronavirus se podle dostupných studií nedokáže šířit vzduchem na větší než pětimetrovou vzdálenost," uvedl Ghanem.

David Zahumenský.
Advokát z Brna chce zrušit nouzový stav. Babiš ho měl vyhlásit protizákonně

Lidé mají linku 156 využívat s rozmyslem a hlavně v naléhavých situacích. Pro obecné informace je určena celostátní bezplatná linka na čísle 1212.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník