„Pořídili jsme osmdesát tabletů za celkem téměř šest milionů korun. Je to investice do budoucna," vysvětlil ředitel městské policie Bohumil Šimek.
Pro tablety vytvořilo oddělení speciální aplikace, které strážníkům v terénu zjednoduší práci. „Požádali jsme ministerstvo dopravy o zpřístupnění registru vozidel a registr řidičů. Strážník pak na místě online zjistí, jaká je například přestupková minulost řidiče a kolik mu zbývá k vyčerpání bodů," popsal vedoucí oddělení systémové podpory, sítí a programování městské policie Libor Diviš.
Díky tabletům mohou strážníci také samostatně rea-govat v terénu, aniž by museli kontaktovat přes vysílačku operační středisko. To bývá v extrémních případech zahlceno až dvěma tisíci spojeními za hodinu.
Online kamery
Kromě dotykových zařízení budou od Nového roku pro hlídky městské policie k dispozici také přenosné kamery, které s tablety propojí. Při jejich vývoji se nechali na oddělení inspirovat fotopastmi, které často používali v roce 2012. „Kamera funguje na podobném principu. Na rozdíl od pastí je ale schopna přenášet téměř okamžitě obraz do telefonu či tabletu strážníka," vysvětlil výhody vedoucí oddělení komunikačních technologií městské policie Jiří Spurný.
Mobilní kamery hlídky využijí i při hlídání pořádku při demonstracích nebo rizikových sportovních utkáních, která neuhlídají doteď rozmístěné kamery. Umístit je mohou kamkoliv, pracují totiž na baterie, které vydrží v provozu tři až čtyři dny.
Dvě speciální přenosné kamery jsou již v provozu a jsou tak vytížené, že je na ně vypsaný pořadník. Do budoucna proto městské policii přibude ještě jeden pár.
Se stávajícím kamerovým systémem ve městě ale zatím tablety propojené nebudou. „Technicky by propojení v terénu šlo, ale zatím jsme ho nezvažovali. Uvidíme, co dál, až po čase zhodnotíme využití tabletů," řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
Kamerový systém v ulicích města Brna přitom využívají kromě policistů i hasiči, záchranná služba nebo dispečink dopravního podniku. Často pomáhá objasnit zločiny, které se ve městě dějí. Před rokem díky nim vyřešili policisté vraždu bezdomovce v Denisových sadech.
„Dispečink a hasiči zase společně zajišťují bezpečnost tunelů ve městě. Kdyby se v nějakém stala nehoda, dispečink okamžitě zasílá snímky z kamer v místě nehody hasičům," popsal vedoucí dopravního odboru magistrátu Vladimír Bielko.
Rychlejší pomoc
Kamery pomáhají i v dalších městech jižní Moravy. „Naše hlídky mají záznamové zařízení v autech, případně strážníci u sebe. Po příchodu na služebnu pak mohou záznam stáhnout. Kamery nám pomáhají řešit nejrůznější případy, od ohrožení života až po přestupky," uvedl velitel břeclavské policie Stanislav Hrdlička.
Nový online systém vítá například Brňanka Eliška Vykydalová. „Občas vídám ve svém okolí nějaké hlídky. Když teď vím, že mohou strážníci v případě potřeby rychleji reagovat, dává mi to větší pocit bezpečí," myslí si Vykydalová.
ALŽBĚTA NEČASOVÁ